Úvod O městě Městské obvody Městský obvod Plzeň 4

Městský obvod Plzeň 4

Čtvrtý plzeňský městský obvod se nazývá podle jedné z původních osad Doubravka. Obvod tvoří východní část města Plzně, sousedí na severu s prvním, na západě s třetím a s druhým městským obvodem na jihu. Obvod se skládá z původních obcí Doubravka, Letná, a Lobzy, které jsou dnes již srostlé v jeden městský celek, a z obcí Bukovec, Červený Hrádek, Újezd a Zábělá tvořících stále ještě samostatné satelity. Rozloha obvodu činí 1 865 ha, trvale v něm žije 23 284 státních občanů ČR (údaj platný k 1. lednu 2018).

Zástavba v obvodu je velice rozmanitá od historických vesnických objektů přes rodinné domy po městské obytné domy. Na území obvodu se nachází nejstarší plzeňský kostel sv. Jiří z 10. století. Doubravka je částí Plzně určenou především k bydlení. To je zpříjemněno velkými rekreačními plochami, například parkem v Potoční ulici, Lobezským parkem, okolím vrchu Chlum a dalšími místy.

Doubravka je dnes dynamicky se rozvíjející částí Plzně. V oblastech mezi satelitními obcemi vznikají nové zóny rodinných domků, proluky v městské zástavbě jsou zastavovány bytovými domy. V územním plánu jsou velké rozvojové plochy pro bydlení i průmysl.

Více informací o městském obvodu je na http://umo4.plzen.eu.

Orientační mapa městských obvodů Plzeň

Zveřejněno: 22. 11. 2018, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni