Přečíst článek nahlas

Co se loni městu podařilo a co jej čeká letos?

Primátor Martin Zrzavecký

Konec roku přinesl možnost bilancovat. Co se loni městu podařilo?

Primátor Martin ZrzaveckýZákladem je, že se nám povedlo sestavit koalici, jež funguje a nemá problémy. Z mého pohledu jsou v ní profesionálové, kteří spolu komunikují a táhnou za jeden provaz. Co se týká naší roční práce, je třeba si uvědomit, že jsme nastoupili do přelomového období, kdy se uzavírají velké projekty a obce se připravují na čerpání peněz EU v období novém. Proto dokončujeme zásadní materiál, takzvanou strategii ITI, jež definuje využití evropských peněz. Počítá s tím, že z budoucích rozpočtů našeho města budeme schopni kofinancovat projekty až za pět miliard korun, tedy takovou sumu jsme připraveni z evropských fondů vyčerpat. Projekty zahrnuté ve strategii posunou Plzeň dál. Dotace chceme čerpat na dopravní infrastrukturu, vzdělávání s důrazem na technické obory, na vědu a výzkum, umíme si představit i podporu „podnikání“ v oblasti sociálních služeb.

Jaké větší projekty jsou hotovy nebo se realizují?

Z aktuálních investičních akcí jsme dokončili rozsáhlou rekonstrukci Borské ulice za 48,5 milionu korun včetně DPH. Začátkem září byla uvedena do zkušebního provozu zmodernizovaná úpravna vody, investice za 1,09 miliardy korun zajistí Plzeňanům vysoce kvalitní pitnou vodu. Kolaudace se chystá na březen 2016. Před létem 2015 jsme otevřeli upravenou oblast U Zvonu v centru, divadelní terasy a třetí etapu Vědeckotechnického parku, jenž poskytuje zázemí inovačním firmám či začínajícím podnikatelům. Nemohu nezmínit projekt Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015, jenž zásadně ovlivnil loňský rok v Plzni. Z pohledu měřitelných ukazatelů v oblasti turistiky byl velmi úspěšný, jednoznačně přináší profit. Také se nám loni díky dohodě s Ředitelstvím silnic a dálnic povedlo ušetřit 100 milionů korun, na stát jsme převedli Studentskou ulici, již na své náklady letos opraví.

Jaké akce dále radnice připravuje?

Kromě zmíněné strategie ITI a k ní vztažených projektů, intenzivně připravujeme územní plán. To je klíčový materiál pro rozvoj obce. V oblasti dopravy vykupujeme pozemky pro výstavbu finální etapy městského západního okruhu. Je pro nás prioritní stavbou, jež by měla odlehčit dopravě v centru a stávajícímu průtahu sever – jih, a vyřešit tím i napojení a rozvoj Vinic. Z velkých investic na letošní rok jsou v rozpočtu naplánovány rekonstrukce tramvajové trati Karlovarská, rekonstrukce Letkovské ulice, náhradní hřiště pro TJ Slovan, dokončení rekonstrukce stadionu Štruncovy sady a rekonstrukce napájení Slovany – Černice. Nově zahájenými projekty pak budou vyhrazený jízdní pruh Karlovarská, Obytný soubor Stráň a vodovody a kanalizace v ulici Kapitána Jaroše. Osobně mám velkou radost z toho, že už za pár dnů, v polovině ledna, otevřeme v DEPO2015 centrum robotiky zaměřené na děti a mladé lidi. Nejde ale jen o „bombastické“ stavby a projekty, i ty menší mohou zkvalitnit život občanům. V Plzni máme třeba několik průkopnických řešení, pokud jde o přechody pro chodce. Můžeme být pyšní na klesající nehodovost, od roku 2004 do roku 2014 se snížil počet zranění při dopravních nehodách na území města o 47 procent (z 557 na 293) a počet nehod s chodci dokonce o 53 procent (ze 121 na 57). Tím se dostávám k oblasti bezpečnosti. Už několik měsíců pracujeme na její koncepci, představit bych ji chtěl v lednu nebo únoru, zohlední i stávající nelehkou otázku, jakou jsou možná rizika spojená s migrační vlnou a extremismem.

Oblast bezpečnosti máte ve své gesci, co by se mělo měnit?

Cílem je zefektivnit činnost městské policie, přiblížit ji občanům, nabídnout ji jako partnera, který bude lidem pomáhat. Strážníci musí být víc vidět, to bude i úkolem okrskových strážníků, kteří budou přičleněni pod jednotlivé obvody. Budou spojkou mezi občanem a úřadem městského obvodu. Podporovat chceme služby, o nichž se moc neví, ale jsou velmi důležité. Mezi ně patří například služba takzvaného červeného tlačítka, kterou poskytuje městská policie seniorům. V případě nouze mají senioři k dispozici zařízení, kterým si přivolají pomoc. Službu platí město prostřednictvím rozpočtu městské policie. Součástí koncepce bude i analytický dokument vytvořený jedním z předních českých expertů na extremismus. Poslouží nám jako podklad ke zlepšení bezpečnosti. Jinak ale obecně patří Plzeň mezi nejbezpečnější města v ČR.

Plzeň bývá vnímána jako město strojírenství, město piva, loni se dostala do povědomí jako město kultury. Kam by se podle Vás měla ubírat dál, co byste městu popřál a co jeho občanům?

Důležité pro mě je, aby město fungovalo. A mohu říci, že funguje. Není to zásluha moje, ani mého předchůdce, ale je to zásluha všech, kteří se na tom podílejí. Ať už je to dlouhodobě stabilní úřad s profesionály a odborníky z řad zaměstnanců, veřejnost nebo podnikatelé. Plzni se daří, je úspěšná v mnoha oblastech. Mým cílem je toto minimálně zachovat, raději však zlepšit. Chtěl bych rozběhnout projekty, které směřují k podpoře technického vzdělávání, dát šanci podnikům získat kvalitní zaměstnance, aby mohly rozvinout svou výrobu postavenou na inovacích, výzkumu a vývoji. Přál bych Plzni, aby byla za několik let známá právě i jako město výzkumu, vývoje a inovací, aby byla chytrým městem. Občanům pak hlavně zdraví a velkou oporu v rodině, která by měla v dnešní nelehké době být tím pevným bodem, jenž jim poskytne jistotu, zázemí a pocit štěstí.

Zveřejněno: 4. 1. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni