Co se loni městu podařilo a co jej čeká letos?
Pavel Kotas, ekonomický náměstek primátora
Město loni vyčlenilo dva miliony korun na podporu spolupráce podniků a výzkumných organizací, jde o projekt Plzeňské podnikatelské vouchery 2015-16. Jedná se o již druhý cyklus podpory podniků z naší strany, ohlas je značný. V roce 2015 jsme také uskutečnili dlouho připravovanou investici, odkoupili jsme 98,3 % podílu společnosti Vodárna Plzeň. Město si tím zajistilo přístup k dotacím EU do oblasti vodovodů a kanalizací, získání strategického dodavatele pitné vody je pozitivní zprávou pro občany.
Loni se Plzni dařilo úspěšně realizovat investice dotované z evropských i národních zdrojů. Zásadní v této oblasti je projekt Rekonstrukce a modernizace úpravny vody za více než miliardu korun, významná byla i úprava divadelních teras, revitalizace uliční sítě v centru města týkající se Riegrovy a Dominikánské ulice a jiné. Na podzim radnice dokončila další tři projekty úspory energie spočívající v zateplení veřejných budov. Završila tak čerpání dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí pro období 2007 – 2014, kdy jsme zrealizovali deset projektů tohoto typu, které zahrnují 13 objektů základních a mateřských škol a administrativní budovu Koterovská 162. I letos chceme pokračovat v tomto trendu.
Nyní se Plzeň zaměřuje na programové období 2014 až 2020, spolufinancování projektů zajistí především z vlastních zdrojů nakumulovaných v účelovém fondu města. Kofinancovat dotace jsme připraveni až do výše pět miliard korun. Za kladné považuji, že si stojíme velmi dobře v plnění finančních ukazatelů nastavených Evropskou investiční bankou. Jsem také rád, že se díky restriktivním opatřením, která se mimo jiné týkala i omezení nárůstu provozních výdajů, podařilo udržet v době ekonomické krize vyrovnanou rozpočtovou bilanci. Na rok 2016 máme schválen přebytkový rozpočet.