Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zóna placeného parkování se rozšíří západně…

Zóna placeného parkování se rozšíří západně od Klatovské třídy zhruba za rok

Rada města Plzně schválila v červnu návrh na rozšíření zóny placeného parkování západně od Klatovské třídy v roce 2017. Zóna by měla být vymezena ulicemi Přemyslova (mimo zónu), Karlova (mimo zónu), Husova (v zóně), Puškinova (v zóně B) a Tylova (v zóně úsek Klatovská – Kardinála Berana) v počtu zhruba 290 parkovacích stání. Bude se jednat o zónu F se základní sazbou 10 korun za hodinu. Zóna bude zprovozněna až po otevření nového bezplatného záchytného parkoviště v Kotkově ulici, tedy zhruba v červenci 2017.

Zóna placeného parkování (Kollárova ulice)

„Tato oblast představuje ucelený okrsek, přičemž ulice Přemyslova a Karlova zůstanou mimo zónu a budou nezpoplatněné. První úsek ulice Tylova se navrhuje zpoplatnit kvůli přetrvávajícím problémům se zneužíváním zásobovacího boxu, které vedou k parkování ‚ve druhém proudu‘ a zahlcování křižovatky U Práce,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík. Aktivace zóny se navrhuje až po otevření nového záchytného (bezplatného) parkoviště v Kotkově ulici, přičemž parkoviště Kotkova má pravomocné územní rozhodnutí, zpracovává se projekt pro stavební povolení a stavba je schválena v rozpočtu Správy veřejného statku města Plzně na roky 2016 - 2017. Reálný termín dokončení je polovina roku 2017.

Hlavním cílem zřizování placených zón je organizace dopravy v klidu tak, aby občané, kteří v této zóně potřebují krátkodobě zaparkovat, mohli vždy nalézt volná místa a nedocházelo k přetížení ulic. Omezuje především celodenní stání, jež by se mělo realizovat ve vzdálenějších plochách (parkovištích P+R). Strategie rozšíření zóny placeného parkování v Plzni v období 2014 – 2017 byla schválena usnesením Rady města Plzně v roce 2013. Zahrnuje rozšíření zóny placeného parkování Petrohrad (již realizováno), zřízení zóny placeného parkování Hamburk (již realizováno), zřízení záchytného parkoviště Kotkova pro cca 238 míst s bezplatným stáním (v rozpočtu Správy veřejného statku města Plzně na roky 2016 - 2017), úpravu parkoviště na náměstí Emila Škody na záchytné parkoviště P+R s kapacitou zhruba 177 stání s celodenní sazbou, která bude zahrnovat též jízdenku na MHD (probíhá územní řízení, realizace bude možná nejdříve v roce 2018).

V nové parkovací zóně západně od Klatovské bude osazeno 20 parkovacích automatů, které umožní platbu plzeňskou kartou, bankovkami, mincemi a budou vracet mince. Cena rezidentské karty bude činit 700 korun za rok, cena předplatitelské karty 7 000 korun za rok.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 8. 7. 2016, Pecuch Martin