Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zemřela bývalá americká velvyslankyně…

Zemřela bývalá americká velvyslankyně Shirley Temple Black

Shirley Temple Black a Václav Havel v Plzni

Bývalá velvyslankyně USA v Československé federativní republice a čestná občanka města Plzně Shirley Temple Black zemřela v pondělí 10. února 2014 ve svém domě v kalifornském Woodside. S Plzní byla spojena především jako první americký diplomat, který se po revoluci zúčastnil oslav osvobození. Spolu s Václavem Havlem v roce 1990 položila základní kámen pomníku Díky, Ameriko!, který dodnes tvoří dominantu horní části Americké třídy. Při této příležitosti jim oběma město udělilo čestné občanství.

Shirley Temple Black byla již jako malá úspěšnou herečkou. Oscara získala v šesti letech. Její tvář se objevovala v reklamách, panenky s jejím jménem byly hitem. Kariéru u filmu skončila v 50. letech a začala se věnovat charitě a politice, později se pohybovala v diplomatických kruzích. Velvyslankyní v Praze byla v letech 1989 -1993.

Zveřejněno: 11. 2. 2014, Pecuch Martin