Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zemřel významný pianista a hudební pedagog…

Zemřel významný pianista a hudební pedagog Jindřich Duras

Zemřel významný pianista a hudební pedagog Jindřich Duras

Ve věku nedožitých 91 let zemřel 1. srpna významný pianista a hudební pedagog Jindřich Duras. Jeho jméno se zapsalo výrazným a nesmazatelným způsobem do hudebního života Plzně i celého západočeského regionu, zároveň však jeho rámec překračovalo.

Jindřich Duras pocházel z Plzně, s níž byl po celý svůj osobní i umělecký život silně spojen. Kultivované rodinné prostředí jej vedlo k zájmu o umění, především o hudbu. Kvalitní učitele našel v Oldřichu Filipovském a později ve Františku Maxiánovi, svá studia posléze završil v roce 1952 státní zkouškou z hudby. Do kulturního života Plzně vstoupil již od druhé poloviny 40. let, kdy účinkoval v Plzeňském hudebním kruhu a vystupoval i v nově zřízeném rozhlasovém studiu. Rok 1948 mu přinesl debut s orchestrem v podobě vystoupení s tehdy ještě poloamatérskou Plzeňskou filharmonií, od té doby se datují jeho pravidelná koncertní vystoupení s orchestry.

V průběhu následujících let si vybudoval renomé skvělého sólisty, doprovazeče a vyhledávaného komorního hráče. Významným hudebním partnerem mu byl po mnoho let houslový virtuos a pedagog Miloš Macháček, řadu koncertů odehrál také s koncertním mistrem Divadla J. K. Tyla Karlem Sovíčkem, později spolupracoval i s dalšími plzeňskými instrumentalisty a zpěváky, například s vynikajícím pěvcem Romanem Janálem, s nímž jej spojovala i vazba rodinná. Své sólové recitály hrál v Plzni, Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a mnoha jiných městech v Čechách a na Moravě, úspěšně vystupoval i v Německu a bývalém Sovětském svazu. Repertoár Jindřicha Durase byl velmi široký, nejbližší jeho srdci byla díla francouzských impresionistů a českých skladatelů 19. a 20 století. Miloval a skvěle rozuměl hudbě Bedřicha Smetany, nesmírně cenný přínos spočíval také v jeho porozumění a propagaci soudobé hudby. Svůj široký přehled, bohatou interpretační zkušenost a bystrý úsudek uplatnil v porotách mnoha domácích klavírních soutěží, kam byl pravidelně zván, udržoval kontakt se současným uměleckým děním.

Významnou oblastí jeho života se stala pedagogická činnost. Tu zahájil Jindřich Duras v roce 1948 na Městské hudební škole Bedřicha Smetany v Plzni. Silné pouto jej spojilo s plzeňskou konzervatoří, na níž vyučoval od jejího založení v roce 1961 více než čtyři desetiletí. Jeho klavírní třídou prošlo mnoho hudebníků, z nichž většina je dodnes umělecky aktivní.

Zveřejněno: 10. 8. 2016, Barborková Eva