Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zemřel legendární režisér Miroslav Doutlík

Zemřel legendární režisér Miroslav Doutlík

Miroslav Doutlík (zdroj foto: www.musical-opereta.cz)Ve věku 87 let zemřel ve středu legendární režisér, dramaturg, muzikálový a operetní šéf Miroslav Doutlík, jehož život byl výrazně spjat s Plzní, kde po dvě období působil jako režisér a šéf souboru operety Divadla J. K. Tyla.

V Plzni na místo šéfa souboru nastoupil poprvé v roce 1961, ale předtím v západočeské metropoli už osm sezón pracoval jako dramaturg. V období, které pamětníci označují zlatým věkem plzeňské operety, nastudoval jako režisér například Cikánského barona, Veselou vdovu nebo Mamzelle Nitouche. V době, kdy to ještě zdaleka nebylo běžné, zařadil na repertoár i několik tehdy moderních muzikálů, ať už to byla My Fair Lady, Kiss Me Kate, Šumař na střeše nebo populární italský titul Když je v Římě neděle. Aktivně vyhledával také nová díla domácí provenience, takže Plzeňané mohli už tehdy vidět Filosofskou historii, Limonádového Joea ještě před filmovou premiérou či původní hudební komedii Otec Kondelík a ženich Vejvara. Jako šéf se Miroslav Doutlík nikdy neobával silných spoluhráčů, a proto zval k hostování ty nejlepší české režiséry, dirigenty a výtvarníky.

Po několika „odvážných“ inscenacích byl režisér Miroslav Doutlík donucen v roce 1971 Divadlo J. K. Tyla opustit. Vystřídal několik dělnických a referentských profesí, posléze se vrátil do divadla alespoň jako referent, který se podílel na koordinaci rekonstrukce budovy Velkého divadla. Do čela plzeňského souboru se vrátil ihned  po politických změnách v roce 1989. Režisérský návrat na domácí scéně pak prožil 10. března 1990, kdy znovu uvedl emocionální Filosofskou historii. Posléze následovala celá řada titulů. K některým se vracel, ale objevoval i zcela nové. Tak k osvědčeným operetám jako Cikánský baron či Veselá vdova zařadil na repertoár například u nás nepříliš známou Pepinu Roberta Stolze, Lecocqovu Giroflé-Girofla, Madame Favart J. Offenbacha, skvělý muzikál Sweet Charity a také v zahraničí velmi oblíbenou Gigi. Od svého nástupu k souboru věnoval mnoho sil vyhledávání nových talentů i moderních forem hudebního divadla. V roce 1997 předal šéfovské žezlo Janu Ježkovi a až do roku 2003 s divadlem J. K. Tyla v Plzni spolupracoval jako dramaturg.

(zdroj foto: www.musical-opereta.cz)

Zveřejněno: 12. 8. 2016, Pecuch Martin