Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zemřel filmový architekt Karel Černý

Zemřel filmový architekt Karel Černý

Zemřel filmový architekt Karel ČernýVe věku 92 let zemřel filmový architekt Karel Černý, držitel Oscara za film Amadeus. Zemřel doma, v Táboře.

Karel Černý pracoval na téměř stovce filmů, stovce televizních inscenací, 15 seriálech a šesti desítkách krátkých snímků a reklam. S Karlem Kachyňou se setkal u pěti filmů, v roce 1953 se s Karlem Zemanem podílel na mezinárodně ceněné trikové Cestě do pravěku. O deset let později se poznal s Milošem Formanem a počínaje Černým Petrem spolupracoval na všech jeho filmech, natočených v tehdejším Československu.

Když chtěl Forman dělat Amadea, oslovil jej znovu. V roce 1985 se pak zúčastnil oscarového ceremoniálu. Měl pocit, že byl pozván jen formálně, ale nakonec to byl Amadeus, který získal osm prestižních sošek, z nichž jedna patřila právě jemu.

V roce 2013 obdržel Českého lva za celoživotní dílo. Cenu za něj tehdy převzala jeho vnučka Tereza Nezbedová.

Karel Černý se narodil v Plzni, v roce 2002 mu byla tehdejším primátorem Jiřím Šnebergerem udělena historická pečeť města Plzně.

Zveřejněno: 5. 9. 2014, Pecuch Martin