Zástupci ministerstva a města jednali o sociálním bydlení
Možné zapojení města Plzně do pilotního projektu testování státem připravované koncepce sociálního bydlení, ale i náplň pro objekty nemocnice na Borech, které by se měly v budoucnu uvolnit po výstavbě nového chirurgického pavilonu, byly dnes mimo jiné tématy setkání ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové a její náměstkyně Zuzany Jentschke Stöcklové se zástupci města Plzně.
Podle náměstkyně, jež má na starost sekci rodinné a sociální politiky, chce ministerstvo začít zkoušet nový systém koncepce sociálního bydlení už na začátku roku 2016. Cílovými skupinami přitom budou nejen problematické osoby, ale i senioři, matky samoživitelky, vdovy a další typy občanů, kteří se ocitli v situaci, kdy nejsou schopni zvládnout náklady na bydlení. „Chceme, aby připravovaný zákon reflektoval potřeby měst,“ uvedla Zuzana Jentschke Stöcklová, která si vyslechla k chystané koncepci připomínky a podněty. Od zástupců města směřovaly například k tomu, že by Plzeň ráda měla možnost zasáhnout do seznamu adeptů na sociální bydlení, jejichž vytipování by podle chystané koncepce měly provádět úřady práce.
Vedení města náměstkyně ministryně informovala o tom, že obce budou moci získat z operačních programů peníze na zajištění sociálních pracovníků, na nastavení systému a podobně. Ministerstvo počítá i s tím, že obcím poskytne metodickou podporu. Prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj by měly mít samosprávy od příštího roku šanci získat dotace na stavbu nových bytů ve výši 1,5 milionu korun na bytovou jednotku, ale i na rekonstrukce a demolice.
Foto: M. Anton (Diecézní charita Plzeň)
„Plzeň je vnímána jako silné a bohaté město, ale i my máme sociální problémy. Rádi budeme spolupracovat,“ reagoval primátor Martin Zrzavecký, kterého na setkání doprovázela náměstkyně Eva Herinková, radní David Šlouf a odborníci magistrátu. Podle Davida Šloufa, jenž má na starost správu městských nemovitostí, je v Plzni 84 tisíc bytů, z toho jich město vlastní 3300, část přiděluje na komerční bázi, část za zvýhodněných podmínek sociálně potřebným. Pokud by muselo město zajistit pět procent bytů na sociální bydlení, jak navrhuje chystaná koncepce, znamenalo by to přistavět nebo zasmluvnit dalších zhruba 1600 bytů. Podle Zuzany Jentschke Stöcklové není procento sociálních bytů ještě definitivní. „Určité procento sociálních bytů by ale na území obcí být mělo,“ uvedla. Za výhodu nového systému označila mimo jiné to, že si samy obce budou moci rozhodnout a regulovat, v které lokalitě sociální byty budou.
Foto: G. Levorová (FN Plzeň)
Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí v Plzni dnes navštívili některá zařízení sociálních služeb podporovaná městem, a to například Dům Naděje - Černická, které nabízí už čtvrtým rokem prostupné bydlení nebo JOB centrum provozované Diecézní charitou Plzeň. Odpolední čas věnovala delegace z ministerstva v doprovodu vedení města Domovu pro seniory sv. Jiří Městské charity Plzeň a prohlídce prostor Fakultní nemocnice Plzeň.
Text: Eva Barborková