Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zástupce bavorských komor přijal primátor,…

Zástupce bavorských komor přijal primátor, jednali o situaci na trhu práce i kultuře

Zástupce bavorských komor přijal primátor, jednali o situaci na trhu práce i kultuře

Nejvyšší představitele bavorských řemeslnických komor sdružujících kolem milionu zaměstnanců přijali dnes na radnici primátor města Martin Zrzavecký a jeho první náměstek Martin Baxa. Setkání se uskutečnilo v době, kdy v Plzni odstartoval týdenní festival Bavorské kulturní dny. Tématem přijetí ovšem nebyla jen kultura, obě strany diskutovaly o učňovském a středoškolském vzdělávání, nedostatku kvalifikovaných pracovníků v technických oborech, možném doplňování vzdělání mladých Čechů v bavorských vzdělávacích centrech i o připravovaných projektech Plzně, jakými jsou například kreativní inkubátor.

„Je pro nás ctí, že zástupci tak významných komor jsou u nás v Plzni a můžeme jednat o tématech, jež obě strany zajímají. V našem městě i Plzeňském kraji je mnoho firem, které mají německé kořeny. Buď byl potřeba německý kapitál při jejich vzniku, nebo naopak využily potenciál české firmy a získaly ji do svého vlastnictví,“ řekl primátor. Ten upozornil, že městu i kraji zatím stále chybí dostatečný počet kvalifikovaných pracovníků v technických oborech a je nutné přesvědčit mladé lidi, že cesta právě k těmto oborům je tou správnou.

„Ten problém je společný,“ reagoval Toni Hinterdobler z Řemeslnické komory pro Dolní Bavorsko – Horní Falc, která sídlí v Regensburgu a Pasově a sdružuje 36 tisíc firem, tedy kolem 200 tisíc zaměstnanců. Podle něj lze v České republice v oblasti učňovského a středoškolského vzdělání získat velmi dobrou kvalifikaci. „Ukazuje se jako cenné, když si ale mladí Češi mohou vzdělání doplnit ještě v našich vzdělávacích centrech,“ uvedl. Takové funguje například při komoře v Regensburgu.

Jedním z témat byl i kosmický inkubátor, na nějž se bylo vedení města podívat před několika dny v Mnichově. „Rádi bychom, aby takový byl i v Plzni, činíme všechny kroky, aby se tak stalo. Lidé z Mnichova by mohli být našimi mentory a pomáhali by nám v jeho nastavení,“ doplnil Martin Zrzavecký.

„Bavorsko je nám dlouhodobě nakloněno, vztahy jsou velmi silné, zrodilo se mnoho forem spolupráce,“ uvedl náměstek primátora Martin Baxa. Ten zmínil program bavorské kultury, který tento týden čeká lidi v Plzni. Například jen podruhé v historii opustí německé příhraniční městečko Furth im Wald obrovský roboticky ovládaný drak. Dvacet metrů dlouhou, pět metrů vysokou a devět tun vážící atrakci, která chrlí oheň, uvidí lidé v neděli. „Také sem naši přátelé z Bavorska přivezou 7000 květin, které tu rozdají,“ uvedl Baxa. Zmínil i to, že Plzeň registruje obrovský zájem obyvatel Bavorska o projekt 9 týdnů baroka, který je jedním z klíčových projektů Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 a díky němuž v létě ožije bohatým programem řada památek v regionu.

Zveřejněno: 20. 4. 2015, Pecuch Martin