Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Západočeská univerzita otevřela nové…

Západočeská univerzita otevřela nové výzkumné centrum

Fotografie: ZČU v Plzni

Halová laboratoř, laboratoř mikroelektroniky, výkonové elektroniky a pohonů, obrazové diagnostiky, mikroskopie a strukturálních analýz, ale i reprezentační, kancelářské a administrativní prostory jsou součástí nového Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE), které ve středu 15. června otevřela Západočeská univerzita v Plzni. Šest výzkumných týmů se v něm zaměřuje na inteligentní průmyslové systémy, zajišťuje výzkumný proces od základů až po testování prototypů. S prací výzkumníků se lidé mohou setkat v běžném životě, jeden z týmů ve spolupráci s hasiči již vyvinul takzvané inteligentní hasičské obleky a rukavice vybavené senzory sledujícími teplotu, vlhkost, nebezpečné plyny a další. RICE se věnuje i výzkumům pro kosmický průmysl.

„Naše laboratoře jsou vybaveny špičkovými přístroji a unikátními technologiemi. Například v největší laboratoři, což je halová zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, je možné testovat dopravní prostředky a zařízení, jiné laboratoře umožní pracovat i na náročných projektech pro kosmický výzkum,“ uvedl vědecký ředitel centra Zdeněk Peroutka, který je s RICE spojen od vzniku první myšlenky před deseti lety.

Západočeská univerzita otevřela nové výzkumné centrum (foto: ZČU v Plzni)

Realizaci projektu RICE zahájila univerzita v říjnu 2010, práce skončily na konci roku 2015. Stavba si vyžádala 625 milionů korun, univerzita čerpala evropské dotace z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace i ze státního rozpočtu. Slavnostního otevření centra se v areálu na Borských polích zúčastnil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, představitelé univerzity a další hosté. Město Plzeň reprezentovali primátor Martin Zrzavecký a náměstci Martin Baxa, Pavel Kotas a Petr Náhlík.

Západočeská univerzita otevřela nové výzkumné centrum (foto: ZČU v Plzni)

„RICE na konci roku 2015 zaměstnávalo téměř 200 pracovníků a za dobu své existence se zapojilo do řešení výzkumných a průmyslových projektů s celkovým rozpočtem přes dvě miliardy korun. Výsledky centra jsou vidět například ve vozidlech městské dopravy – trolejbusech, tramvajích, hybridních či elektrických autobusech, kde jsme se podíleli zejména na vývoji pohonů a inteligentních řídicích systémů,“ doplnil Zdeněk Peroutka.

Západočeská univerzita otevřela nové výzkumné centrum (foto: ZČU v Plzni)

Výzkumné centrum již získalo několik patentů včetně evropských, také ocenění z mezinárodních konferencí a výstav. Týmy spolupracují se světově uznávanými organizacemi, výzkumnými centry a univerzitami u nás i v zahraničí.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 16. 6. 2016, Pecuch Martin