Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Západočeská metropole bude poprvé…

Západočeská metropole bude poprvé olympijským městem

Plzeň se na jeden červnový týden promění ve velké sportovní centrum, v krajské metropoli se uskuteční Hry VII. letní olympiády dětí a mládeže. Jde o jeden z hlavních projektů Českého olympijského výboru, který si získal velkou prestiž. V Plzni bude od 14. do 19. června v 18 sportovních disciplínách bojovat na tři tisíce mladých sportovců o 150 sad medailí. Připraveny jsou i dvě doplňkové soutěže, psaní na klávesnici a fotografování.

Logo her

Poprvé v historii projektu se veškeré sportovní zápolení soustředí do jediného města. Podpořit mladé závodníky mohou lidé přijít na všechna sportoviště zcela zdarma. Fandit mohou v atletice, badmintonu, basketbalu, beachvolejbalu, cyklistice, fotbalu, goalballu, házené, hokejbalu, jachtingu, karate, nohejbalu, orientačním běhu, plavání, sportovním aerobiku, střelbě, tenisu či triatlonu. Veřejnosti budou přístupné i medailové ceremoniály, které se uskuteční každý den po skončení závodů střídavě na plzeňském náměstí, v Techmania Science Center či v amfiteátru za obchodním centrem Plaza. Právě Techmania se po dobu konání akce promění v olympijský dům.

Zahajovací ceremoniál se odehraje v neděli 14. června v 19 hodin v Home Monitoring Aréně. Chybět nebude zapálení olympijského ohně, představení všech čtrnácti výprav a zajímavý program. „Diváci i mladí sportovci se mohou těšit na hudební, taneční a pohybovou show plnou intergalaktických efektů,“ pozval na zahájení režisér večera David Cody. Návštěvníky akcí provede populární sportovní komentátor a moderátor Petr Svěcený. Zahajovací ceremoniál hudebně doprovodí orchestr Tremolo z Třemošné pod vedením dirigenta Dalibora Bárty. Závěr pak bude patřit koncertu českého zpěváka Marka Ztraceného.

Olympiáda dětí a mládeže České republiky je soutěží krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy. Pořadatelství olympiád se střídá mezi kraji v Česku každý rok, v sudých letech se koná zimní verze, v lichých letní. Plzeňský kraj se pořadatelství zhostí vůbec poprvé, navíc v roce, kdy je Plzeň oceněna titulem Evropské hlavní město kultury.

Zveřejněno: 9. 6. 2015, Pecuch Martin