Západočeská galerie otevřela Semlerovu rezidenci, třetí prohlídkovou trasu Loosovými interiéry v Plzni
Foto: P. Jehlík
U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu otevřela Západočeská galerie v Plzni první část takzvané Semlerovy rezidence, unikátu mezi památkami architektury 20. století v České republice. Byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží a gramofonové jehly, představuje vrchol činnosti Adolfa Loose v Plzni, přestože se Loos pravděpodobně účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce a řešení navrhl jeho žák Heinrich Kulka. Rezidence na Klatovské třídě 110 v budoucnu poslouží jako Centrum pro výzkum architektury Plzeňského kraje, od 12. listopadu se připojí k dosud zpřístupněným interiérům Adolfa Loose v Plzni, provoz třetí prohlídkové trasy zajistí organizace Plzeň-TURISMUS.
Právě otevřená první část Semlerovy rezidence představuje nejvýznamnější partii historického bytového interiéru, jehož nejvíce poškozená část prošla rekonstrukcí, zrestaurovány byly vstupní vestibul, šatna a zimní zahrada. V jediném případě v Plzni byl vytvořen vícepodlažní byt s plynulou návazností prostor různých výšek, tedy s takzvaným raumplanem. Klíčovou změnu představovalo vložení vysoké obytné haly tvořící ústřední prostor rozsáhlého mnohopodlažního bytu. Detailní řešení vychází částečně z Loosových názorů, některé prvky však připomínají i soudobé funkcionalistické stavby, například velká ocelová okna se zimní zahradou, ocelové hospodářské schodiště či uplatnění onyxové stěny. V roce 1939 rodina Semlerových emigrovala do Austrálie, byt byl později rozdělen na čtyři bytové jednotky a nebytový prostor sloužící nejprve jako posluchárna lékařské fakulty, později jako fotoateliér.
V roce 2012 převedlo město Plzeň dům na Klatovské třídě 110 Plzeňskému kraji, jenž je zřizovatelem Západočeské galerie. Ta po zpracování studie oprav celého objektu přistoupila v roce 2013 k zahájení prací na první etapě obnovy. Došlo k vyklizení stavby a jejímu základnímu zajištění, opravě střech, vysušení domu a opravě instalací včetně nových přípojek a zdroje tepla. V části domu orientované směrem k vilové čtvrti Bezovka je postupně restaurován a zpřístupňován historický bytový interiér, jenž poslouží i kulturním akcím. V druhé části domu obrácené směrem ke Klatovské třídě vznikne zázemí Sbírky architektury, vstupní infocentrum s kavárnou i prostor pro školní programy. Restaurátorské práce vycházejí mimo jiné i ze svědectví Williama (Willa) Semlera, syna Oskara a Jany Semlerových. Ten dům navštívil v roce 2014, kdy se objekt stal kulturní památkou.
Nově otevřená rezidence je součástí souboru „Adolf Loos Plzeň“, interiér a tamní expozice budou přístupné dvakrát v týdnu, vždy ve čtvrtek a sobotu. Prohlídky ve skupinách o maximálním počtu deseti účastníků je možné si rezervovat na adrese www.adolfloosplzen.cz.
- Více informací o Semlerově rezidenci je k dispozici na www.semler.cz.
Text: Eva Kriegerová