Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zahrada otevřela novou botanickou expozici…

Zahrada otevřela novou botanickou expozici Hory Evropy

Mochna stříbrná, rozrazil alpský, hledíček, vrba nebo šťovík, to je jen drobný výčet horské flóry, která představuje nově otevřenou expozici Hory Evropy v plzeňské zoologické a botanické zahradě. Dosud nevyužitý svah nad restaurací Kiboko, kde v minulosti býval výběh pro lamy, paovce či jeleny, zpřístupnila zahrada návštěvníkům v podobě sítě cest se skalkami z různých druhů hornin. Ty umožňují nejen procházku Evropou od západu k východu, ale také stoupání z montánního pásma přes subalpínské po alpínské. Různé složení substrátů a jejich vlhkost poskytuje mnoho příležitostí ukázat charakteristické biotopy jednotlivých pohoří. Expozice, jež je volným pokračováním pavilonu Mediteraneum, ukazuje flóru celkem 16 evropských pohoří od Korsiky, přes Alpy, Apeniny, Pyreneje, Atlas a Sierra Nevadu až po Karpaty, prezentuje také závislost rostlin na substrátech a jejich vztah k vodě.

Expozice Hory Evropy je první z řady botanických výstav, které zahrada plánuje v tomto roce zpřístupnit. Slavnostního otevření se v pondělí 23. května zúčastnili primátor města Martin Zrzavecký, ekonomický náměstek Pavel Kotas a další hosté. „Jsme velmi rádi, že se zoologická a botanická zahrada neustále rozvíjí a posouvá dále. Je velmi důležité, že když sem návštěvník zavítá například jen třikrát do roka, vždy vidí něco nového. A jsem velmi rád, že město Plzeň může svou zahradu podporovat,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. „Těší mě, že na každém metru zahrady je vidět, že se zde peníze smysluplně investují, ať už jde o finance z přebytku rozpočtu nebo o další investice v budoucnu,“ doplnil Pavel Kotas.

Zoologická a botanická zahrada města Plzně letos slaví 90 let od svého založení, návštěvníkům nabízí přibližně deset veřejně přístupných pavilonů. „V zahradě se nachází na 1 300 druhů a přibližně 8 500 kusů zvířat. Nejsme jen zoologická zahrada, ale i botanická, roste u nás přibližně deset tisíc druhů rostlin. V rámci oslav letošního výročí připravujeme na červen výstavy v mázhauzu radnice a ve Smetanových sadech,“ doplnil mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 24. 5. 2016, Pecuch Martin