Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Zahájení projektu Plzeň - Evropské hlavní…

Zahájení projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury potrvá tři dny

Ilustrační obrázek

V sobotu 17. ledna bude po pěti letech příprav slavnostně zahájen projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Pod taktovkou uměleckého ředitele společnosti Plzeň 2015 Petra Formana vypukne v pátek 16. ledna třídenní oslava na úvod největší kulturní události nadcházejícího roku v České republice.

Během prvního dne se uskuteční vernisáž výstavy „Ateliér Jiřího Trnky“ věnované loutkářství a filmové animaci od počátku až po nejmodernější formy. Plzeň se také připojí k celosvětové oslavě narozenin umění Art’s Birthday, kterou tradičně připravuje za naši republiku stanice Českého rozhlasu Vltava. Zahájí ji vernisáž ve studentské galerii Vestředu. Narozeninový program pak bude pokračovat v bývalé papírně na Slovanech. Zde se chystá série netradičních koncertů, které propojí různé hudební žánry.

Druhý den oslav nabídne program složený ze tří částí. V 16 hodin se účastníci slavnosti sejdou v ulici U Prazdroje v úrovni čerpací stanice OMV (ve směru z Doubravky), v ulici U Ježíška (ve směru ze Slovan), v Lochotínské ulici na parkovišti u Kauflandu (ve směru z Lochotína) a na náměstí T. G. Masaryka, kde se připojí k jízdě vozidel z náměstí Míru. „Poté vyrazíme společně do centra ve čtyřech průvodech inspirovaných vším, co v sobě město, jeho okolí a kraj skrývají. Průvody představí pestrost zájmů a činností. Zúčastní se jich více než 50 základních škol, zájmových sdružení a dětských domovů, parta nadšenců s mopedy, různé spolky, taneční soubory, klienti sociálních organizací, Divadlo Alfa, sportovci, historické vozy veřejné dopravy, hasičů a pivovaru nebo auta plzeňského rozhlasu a DinoParku. Zveme do průvodu každého, kdo se chce stát součástí otevírání města,“ láká Petr Forman.

Příchodem průvodů na náměstí začne hlavní část dne, takzvaný společný okamžik. Zájemci, kteří se sem nedostanou, jej mohou sledovat na velkoplošných obrazovkách v sadovém okruhu. Velká část programu bude překvapením, které se odehraje nad hlavami lidí a kolem nich.

Při slavnostním zahájení zazní skladba vytvořená pro tuto příležitost jedním z nejvýraznějších českých současných skladatelů a dirigentů Marko Ivanovičem. Hudba s obrazy, které projekce vykreslí na fasády domů kolem náměstí a stěnu katedrály, změní prostor v jednu velkou scénu. Půjde o největší videomapping, který kdy byl v České republice realizován. Jeho tvůrci jsou talentovaní výtvarníci ze studia 3dsense. Během zahájení se představí více než 80 zahraničních a domácích umělců. Všichni společně provedou diváky večerem, jehož vrcholem bude tolik očekávaná „Symfonie zvonů“.

Oslavy se pak přesunou do centra, do venkovních prostor, které se mimořádně pro tento den promění v pěší zónu, do historických domů, kulturních sálů, muzeí, galerií, knihoven, hospůdek a hudebních klubů. Bude se slavit nejen hudbou, tancem, zpěvem, divadlem, poezií, ale i pivem. Otužilé jedince by mohl zaujmout venkovní ledový bar místního sochaře Františka Bálka. Chybět nebudou teplé nápoje a ochutnávky evropské i české kuchyně.

Závěrečný den slavnostního zahájení nabídne návštěvníkům města možnost zamířit na zajímavá místa, projít se skrytými kouty Plzně nebo si popovídat v kavárně s hosty či realizátory zahájení projektu. Večer se uskuteční koncert skupiny Mandrage v Divadle pod lampou.

S ohledem na plánovaný rozsah a očekávanou návštěvnost bude nutné omezit individuální i veřejnou dopravu v centru, ale vždy jen na nezbytně nutnou dobu tak, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel a návštěvníků města. Program na náměstí Republiky a v jeho blízkém okolí se bude připravovat od začátku roku do 15. ledna. V tomto období bude možný pouze omezený pohyb na náměstí. V pátek 16. ledna dojde k postupným úpravám parkování a vjezdu individuální a veřejné dopravy do centra. V sobotu 17. ledna se střed města zcela uzavře. V době průvodů se dále počítá s dočasnými uzavírkami některých silnic a křižovatek.

Program zahájení je k dispozici na www.plzen2015.cz, stejně jako podrobnosti týkající se dopravních omezení, posílení spojů veřejné dopravy, doporučení pro návštěvníky a mnoho dalšího. Tyto informace budou od konce letošního roku distribuovány zájemcům i v tištěné podobě.

Společnost Plzeň 2015 odpovídá na často kladené otázky k zahájení.

Otevři si Plzeň 2015! v novém okně

Zveřejněno: 18. 12. 2014, Pecuch Martin