Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Žáci se poučili z ekologicko-šetrné…

Žáci se poučili z ekologicko-šetrné domácnosti rodiny Liškových

Žáci se poučili z ekologicko-šetrné domácnosti rodiny Liškových

Foto: Odbor životního prostředí MMP

Na základní škole v Tymákově se uskutečnil minulý týden projekt ekologické výchovy „Den Země – Jak to vypadá v ekologicko-šetrné domácnosti u Liškových“. Celkem 53 žáků mělo možnost dozvědět se, jak vypadá domácnost, kde se lidé snaží žít ekologicky, a tak, aby co nejméně poškozovali životní prostředí. Žáci procházeli jednotlivé třídy, tedy celkem čtyři pokoje bytu rodiny Liškových – kuchyni s obývacím pokojem, koupelnu, zahradu s garáží a výtvarnou dílnu.

V kuchyni děti získaly  informace o  potravinách a jejich obalech, mohly ochutnat  biopotraviny a dozvědět se, jak je poznají a co obnáší jejich výroba. Zajímavým testem bylo rozpoznání balené vody v PET lahvích od té z veřejné vodovodní sítě. Děti zkoušely zpracovat odpad produkovaný domácností Liškových. Nejen vytřídit odpad běžný, ale i nebezpečný jako například tužkové baterie, žárovky a zářivky či mobilní telefony.

Žáci se poučili z ekologicko-šetrné domácnosti rodiny Liškových

Koupelna nabídla vysvětlení, jak se upravuje voda znečištěná v domácnosti, a tipování, kolik vody vyteče z kohoutku za dobu čistění zubů. Umožnila pokus čištění mincí v roztoku soli a kyseliny octové a úkol, který spočíval v seřazení několika skleněných nádob podle objemu. V garáži a na zahradě bylo možné se dozvědět, co patří do kompostu, co je to biomasa, jak využít solární elektrárnu nebo jak se likvidují obaly od starých barev a olejů. Lehčím úkolem bylo poznávání druhů stromů a jejich plodů a jaké užitečné živočichy je možné na zahradě Liškových vidět.

V poslední třídě, výtvarné dílně, si děti mohly vyrobit housenky a pavouky z recyklovaných obalů od vajíček a ozdobný květník z kelímků od jogurtů.

Zveřejněno: 28. 4. 2014, Pecuch Martin