Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Žáci představili primátorovi projekt…

Žáci představili primátorovi projekt zpřístupnění klášterní zahrady

Budova Masarykovy základní školy byla otevřena v roce 1923.

Nemovitá kulturní památka, která uvnitř skrývá moderní školní zařízení. I tak by se dala charakterizovat Masarykova základní škola na Jiráskově náměstí, kterou v úterý dopoledne navštívil primátor Martin Baxa.  Kromě prohlídky historické budovy byla hlavním bodem programu prezentace vítězného projektu soutěže Kreativní demokratická škola: Pěstuj prostor, který připravil tým deváťáků pod vedením zdejších učitelů. Jeho cílem je zpřístupnit veřejnosti místní klášterní zahradu. Poprvé se tam chystají návštěvníky pozvat o víkendu 8. a 9. června, kdy se v Plzni uskuteční víkend otevřených zahrad.

Fázi přípravy projektu představili přítomným pomocí audiovizuální prezentace někteří z členů školního týmu. „Péče o jakákoli prostranství je moc důležitá. To, že jste se přirozeně rozhodli využít klášterní zahradu pro váš projekt, opravdu hodnotím. Velice se mi líbilo prezentační video, které jste natočili, a opravdu se nedivím, že jste uspěli i v konkurenci gymnázií a soutěž vyhráli,“ uvedl Martin Baxa. 

Primátor Martin Baxa diskutoval s žáky také o své práci.

Rodinná škola, která má v současné době kolem 250 žáků, se specializuje na výuku informačních technologií a cizích jazyků. „Naši žáci se učí zacházet s počítači již od čtvrté třídy, umí pracovat i s grafickými programy,“ doplnila ředitelka Marta Jakešová při představování školy.

Výrazná budova s vyváženým kubistickým průčelím dominující Jiráskovu náměstí patřila ve své době k moderním architektonickým počinům architekta Hanuše Zápala.  Jedná se o první školní budovu, která byla po vzniku samostatného Československa postavena na náklady obce. Byla slavnostně otevřena před devadesáti lety v únoru 1923 za přítomnosti tehdejšího primátora Luďka Pika.

Zveřejněno: 16. 4. 2013, Mařanová Helena

Významné akce města Plzně

Inovujeme Plzeň
7. 6. 2024 - 8. 6. 2024
Inovujeme Plzeň
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni