Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Žáci plzeňských základních škol výtvarně…

Žáci plzeňských základních škol výtvarně ztvárnili situace „Kdy zavolat 150“

Anežka Lucáková z 21. základní školy a Viktorie Zýková z 15. základní školy jsou autorkami vítězných prací výtvarné soutěže „Kdy zavolat 150“. Pátého ročníku se zúčastnilo 17 plzeňských základních škol, ve dvou kategoriích přihlásily 517 dětských obrázků. Soutěž pro žáky 2. až 5. tříd uspořádal v rámci preventivně výchovné činnosti Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje ve spolupráci s Odborem krizového řízení Magistrátu města Plzně a katedrou výtvarné kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Letošní ročník se konal pod záštitou primátora města Plzně Martina Zrzaveckého.

„Je pro mě milou povinností být tady dnes s vámi a ocenit vaše díla. Měl jsem možnost podívat se na výstavu, na vaše práce o tom, jak vy vidíte roli hasičského záchranného sboru, našich hasičů. Jsem velice rád, že se podařilo nasčítat tolik výtvarných prací a že se právě vy dokážete dívat na svět očima hasičů, našich kamarádů a pomocníků,“ řekl primátor při slavnostním vyhlášení vítězů. Kromě něj se akce za město Plzeň zúčastnili ředitelka Úřadu služeb obyvatelstvu Magistrátu města Plzně Helena Knížová a Petr Liška, vedoucí odboru krizového řízení. Za hasičský sbor dětem poblahopřál náměstek ředitele Martin Toman, hasič Petr a dráček Hasík.

Výtvarná soutěž byla určena pro dvě kategorie žáků – 2. a 3. tříd, 4. a 5. tříd základních škol. V první kategorii bylo hodnoceno 274 výtvorů, ve druhé 243. Díla byla tvořena nejrůznějšími technikami, například pastelem, temperou, akvarelem i jinými způsoby. Ve starší kategorii se na stupních vítězů umístili žáci pouze z 15. základní školy, podle odborné poroty je to zásluha pedagožky Evy Šrámkové, která obdivuhodným způsobem s dětmi pracuje.

Kromě ocenění prvních pěti nejlepších prací byly rozdány i takzvané Ceny hasičů. Dětské obrázky jsou k vidění na výstavě v 1. patře plzeňské radnice do 30. listopadu, poté budou vystaveny v Techmania Science Center. Toto interaktivní centrum se spolu se zoologickou zahradou, DinoParkem, Divadlem Alfa, Muzeem loutek, strašidel a pohádkovým statkem staly partnery soutěže, výhercům věnovaly vstupenky a věcné ceny. Další ceny vítězové získali od odboru krizového řízení plzeňského magistrátu, hasičský sbor dětem věnoval nově vydanou knihu Hasičské pohádky.

Autoři vítězných obrázků výtvarné soutěže „Kdy zavolat 150“:

I. kategorie žáků 2. – 3. tříd základních škol

1. místo: Anežka Lucáková, 21. ZŠ Plzeň