Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Za unikátní projekt 5 řek zaznělo na radnici…

Foto: I. Štefko

Velké poděkování všem, kteří se podíleli na realizaci unikátního projektu 5 řek, vyjádřil ve čtvrtek první náměstek Martin Baxa. V zastoupení primátora Martina Zrzaveckého přijal odpoledne na radnici účastníky koncertu, který poté zazněl ve Velké synagoze, přítomen byl i velvyslanec Lotyšska Alberts Sarkanis s manželkou, za Plzeňský kraj náměstek hejtmana Jiří Struček. Premiéra nového hudebního díla, složeného pro město Plzeň a kraj pěti mladými plzeňskými skladateli, v provedení orchestrů pěti uměleckých škol a smíšeného pěveckého sboru byla vyvrcholením práce, za níž stojí spolek Svět podle Jakuba manželů Jany a Marka Roštíkových.

„5 řek je přímo esencí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Prezentuje to, co v oblasti kultury zde v Plzni a v Plzeňském kraji dokážeme. Je to projekt kreativní, díky manželům Roštíkovým vznikl na zelené louce a využil potenciálu, který v Plzni je. Je také participativní, činnost občanského sdružení Svět podle Jakuba trvá už dlouhé roky, prezentuje mládí plzeňské kultury a kraje,“ uvedl Martin Baxa. Připomněl také, že mladí skladatelé, kteří se na tvorbě podíleli, pochází nejen z Plzně, ale i z Plzeňského kraje.

Za unikátní projekt 5 řek zaznělo na radnici poděkování

„Těší mě, že součástí projektu je pět různých evropských měst, která jsou tu prostřednictvím hudebníků zastoupena. Kultura spojuje národy a těší mě také to, že mezi těmito městy nebyla zapomenuta Riga, která byla evropským hlavním městem kultury loni,“ uvedl velvyslanec Alberts Sarkanis.

Podle Marka Roštíka celý projekt vznikal poměrně dlouho. „Pracujeme na něm asi tři roky. Na té cestě jsme potkali řadu výjimečných lidí, uvěřili nám, že má cenu do toho jít. Za to jim patří dík,“ řekl Marek Roštík. Zmínil Jiřího Bezděka, autora skladby Berounka, Jiřího Vyšatu, jenž složil skladbu Radbuza, ale také například programového ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiřího Sulženka, Andreu Žižkovou z Magistrátu města Plzně a další.

Za unikátní projekt 5 řek zaznělo na radnici poděkování

Vedení koncertu se ujal dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa ze Spojených států amerických, který podporuje práci soudobých skladatelů a má zkušenosti s vedením mladých orchestrů. Na projektu 5 řek se kromě plzeňské konzervatoře podílí také konzervatoř v Košicích, v belgickém Monsu, hudební akademie v lotyšské Rize a polské Wroclawi. Jde o jeden z velkých projektů v rámci hlavního hudebního programu Plzně 2015, který připravilo občanské sdružení Svět podle Jakuba ve spolupráci s uvedenými institucemi. Projekt získal záštitu ministra kultury České republiky. Druhé uvedení koncertu se uskuteční 18. října 2015 v Jízdárně ve Světcích u Tachova.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 16. 10. 2015, Pecuch Martin