Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vztah umění a totalitního režimu připomenou…

Vztah umění a totalitního režimu připomenou v Plzni dva koncerty

Ilustrační obrázekDen boje za svobodu a demokracii oslaví Plzeňané zcela mimořádným projektem Umělec a totalita. Plzeňská filharmonie se společností Plzeň 2015 připravily na úterý 17. listopadu dva koncerty. První, neveřejný, se uskuteční za zdmi věznice na Borech, druhý zazní v budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni v podání devadesátičlenného orchestru Symfonie č. 4 Dmitrije Šostakoviče. Hudebnímu dílu bude předcházet Nonet g moll Rudolfa Karla. Přibližně dvě hodiny dlouhý pořad obohatí studenti o tematické videoprojekce, program dále doprovodí vstupy Petrušky Šustrové, Martina Tichého a Štěpána Černouška z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Plzeňská filharmonie se s nevšední odvahou pustila do projektu, který zatím u nás nemá obdoby. Pořádá velký koncert, který se nebojí zaměřit na důležitá společenská a politická témata. Je velmi cenné, když můžeme odkaz 17. listopadu pojmout jako vzpomínku a obrátit ho také do aktuální přítomnosti,“ uvedl ředitel ústavu Zdeněk Hazdra. O obrat do současnosti se postarají přední historici, texty o plzeňském rodákovi Rudolfu Karlovi a Dmitriji Šostakovičovi doplní poznatky o situaci v Rusku, kde manipulace s historií ovlivňuje aktuální dění.

Symfonie č. 4 Dmitrije Šostakoviče pochází z let 1935 až 1936, autor ji komponoval v těžkých poměrech stalinského Ruska. Její naplánovanou premiéru musel odřeknout, prvního uvedení se tak dočkala až v roce 1961. Stejně tak druhá skladba od Rudolfa Karla vznikla za velmi obtížných existenčních podmínek. Skladatel ji vytvořil v době uvěznění v Pankrácké věznici, rukopis Nonetu z části napsaný na toaletním papíře byl ze zařízení pašován, po jeho dokončení čekal autora převoz do Malé pevnosti Terezín.

Koncert v budově fakulty začne ve 20 hodin, vstupenky za 180 korun je možné si zakoupit přes portál Plzeňská vstupenka.

U příležitosti významného dne bude odhalen v Borském parku pomník Ruka k uctění památky plzeňského rodáka Jiřího Trnky. Objekt ze sklobetonu odkazuje na Trnkův poslední a zároveň nejslavnější animovaný film Ruka, v němž umělec svádí boj s totalitním režimem a útlakem diktatury.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 12. 11. 2015, Pecuch Martin