Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vzpomínku sestřeleným americkým letcům…

Vzpomínku sestřeleným americkým letcům věnovali o víkendu v Křimicích

Pietní akt v Křimicích

Památku amerických vojáků sestřelených u Křimic 25. dubna 1945 a třiceti osmi zemřelých občanů v 1. a 2. světové válce si o víkendu připomněli obyvatelé Křimic a pozvaní hosté. Deset amerických letců zahynulo při bombardování plzeňské Škodovky, jež byla ke konci války poslední větší německou zbrojovkou. Náletu se tehdy zúčastnilo téměř 300 bombardérů. Sedm jich bylo sestřeleno, čtyři dopadly do těsného okolí Plzně – u Křimic, Vejprnic a dále u Čemín a Litic. Tehdy zahynulo celkem 22 amerických vojáků.

Květiny za město Plzeň k pomníkům položil první náměstek primátora Martin Baxa. Vzpomínkovému aktu předcházel průjezd historických vojenských vozidel či vystoupení mažoretek, následovalo odhalení nového označení ulice Evansova.

Další informace o Slavnostech svobody 2016 najdete na webu www.slavnostisvobody.cz.

Zveřejněno: 25. 4. 2016, Pecuch Martin