Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výzkumný tým ze Západočeské univerzity…

Výzkumný tým ze Západočeské univerzity získal cenu Siemens

Tým z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni

Jednu z hlavních cen Wernera von Siemense převzal 5. února v Praze tým z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Jindřich Duník, Ivo Punčochář a Ondřej Straka pod vedením profesora Miroslava Šimandla získali cenu v kategorii Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu za práci s názvem „Nové přístupy a metody nelineárního odhadu stavu a optimálního rozhodování v podmínkách neurčitosti“.

„Znalost budoucího vývoje vybraných veličin a výskytu chyb v systému může být životně důležitá v úlohách, jakými jsou například řízení technologických procesů, sledování a navigace, rozpoznání obrazu, komunikace, doprava nebo předpověď počasí,“ vysvětlil Miroslav Šimandl, jehož týmu se úspěšně daří vyvíjet matematický aparát umožňující obecné řešení úloh odhadu a detekce s možností uplatnění v různých oborech. V oblasti detekce změn představil zcela nový přístup vedoucí k návrhu systémů generujících nejen rozhodnutí o změně či chybě v monitorovaném systému, ale i vstupní signál, který zvýší množství dostupné informace, a tím i kvalitu rozhodování.

Navržené přístupy v oblasti automatického odhadování a detekce změn v podmínkách neurčitosti představují přínos nejenom v oblasti rozvoje vědní disciplíny, ale mohou se stát i silným nástrojem v praktických úlohách. Výsledkem jsou pak výrazné ekonomické úspory nebo zvýšení bezpečnosti.

V letošním roce vybírala odborná porota ze 109 diplomových a dizertačních prací. Oceněni byli talentovaní studenti, nadějní mladí vědci i vysokoškolští pedagogové z technických a přírodovědných univerzit i akademických institucí z celé České republiky.

Zveřejněno: 9. 2. 2015, Pecuch Martin