Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výtěžek z benefiční aukce malířských palet…

Výtěžek z benefiční aukce malířských palet pomůže opravit vzácné varhany

Ilustrační foto (foto: Plzeň 2015)

Ilustrační obrázek (foto: Plzeň 2015)

První benefiční aukce malířských palet se uskuteční v sobotu 28. listopadu v 17 hodin v hale budovy Českého rozhlasu Plzeň. V rámci projektu Na plzeňské paletě tak mohou lidé nejen získat krásné umělecké dílo, ale i přispět na opravu varhan v kostele sv. Barbory v Manětíně na severu Plzeňska. Nástroj od Leopolda Spiegela je vzácný především tím, že si přes své třísetleté stáří zachoval původní intonační prvky. Varhany nebyly nikdy přestavěny ani nedošlo k zásadním změnám. K celkové opravě je potřeba částka kolem tří a půl milionu korun, jakákoli získaná podpora ale pomůže zahájit opravu cínových píšťal. Do aukce je připraveno 67 malířských palet, vyvolávací cena je stanovena na tři tisíce korun. Vstup je zdarma.

„Už dnes víme, že z časových důvodů nebudeme schopni vydražit všechna díla hned napoprvé, takže připravujeme minimálně jednu další aukci, která se uskuteční pravděpodobně 17. prosince v prostorách Koinonie Jan Křtitel v Liticích,“ upozornil Marek Roštík ze spolku Svět podle Jakuba, který projekt vytvořil a mimo jiné se snaží o záchranu kostela.

Do dobročinné akce se na jaře 2014 zapojilo 67 výtvarníků převážně z plzeňské oblasti. Podle Jany Roštíkové je na paletách zvěčněn například okamžik vrácení zvonů do věže katedrály sv. Bartoloměje. Umělci využili různé techniky, keramiku nebo kombinaci sádrového odlitku a olejomalby. „Dovolujeme si s trochou humoru říci, že to jsou jen pomalovaná a jinak okrášlená prkénka, ale stojí to za to,“ řekla Jana Roštíková.

Palety se během tohoto roku objevily na několika místech v Plzni a okolí, také v bavorském Schönsee. Celkem se uskutečnilo devět výstav, které vzbudily zájem u veřejnosti. Sdružení Svět podle Jakuba od roku 2011 upozorňuje na velice vážný stav vzácných varhan i celé stavby, díky jejich snaze se podařilo na kostele sv. Barbory opravit věž a téměř dokončit novou střechu.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 27. 11. 2015, Pecuch Martin