Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava zobrazuje současné Japonsko…

Výstava zobrazuje současné Japonsko evropskýma očima

Výstava zobrazuje současné Japonsko evropskýma očima

Fotografie: E. Kriegerová

Současné Japonsko evropskýma očima si mohou lidé prohlédnout v kreativní zóně DEPO2015. Jde o projekt, který už řadu let umožňuje vidět tuto zemi a její kulturu mimo zažité představy a stereotypy. Cílem je nalézt hlubší vztahy i odpovědi na zásadní otázky týkající se lidské existence. Letošního 17. ročníku se zúčastnila ostravská fotografka Dita Pepe, literární dokumentaristka Barbora Baronová a belgický fotograf Max Pinckers. Jejich díla zaměřená na postavení především neprovdaných žen v japonské společnosti budou vystavena v autobusové hale bývalého depa dopravních podniků v Presslově ulici až do 22. listopadu.

„Výstava je součástí rozsáhlého mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, který v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 nabízí po celý rok bohatý kulturní program. Výstavou jsme chtěli představit současné Japonsko, stejně tak se zaměřit na otázky, které jsou univerzální a netýkají se pouze této země. Pohled Dity Pepe i Barbory Baronové tyto otázky klade a částečně na ně i přináší odpověď,“ uvedl Petr Šimon, manažer mezinárodních projektů společnosti Plzeň 2015.

Obě autorky se snažily zachytit aktuální společenské klima, ve kterém se dnes výrazně proměňuje dosud jasně vymezené postavení žen zejména po jejich vstupu do manželství. Soustředily se na zaznamenání dílčích pocitů a názorů náhodně i cíleně vybraných žen ve věku od 19 do 83 let.

Výstava zobrazuje současné Japonsko evropskýma očima

„V Japonsku jsem si uvědomila, jak se my, české ženy, máme dobře. Můžeme si plnit své sny, protože nám k tomu společnost ve 21. století konečně dává prostor, a zároveň se k nám muži stále ještě chovají galantně. V Japonsku, které jsem vždy chápala jako moderní západní zemi skýtající bezpochyby všem rovné příležitosti, jsem však zaznamenala překvapivou diskriminaci. Nevnímám ji ale jako genderovou záležitost. Japonsko už delší dobu, pravděpodobně z ekonomických důvodů, podporuje ženy v jejich zapojování se do společenského dění. Spíš ji chápu jako obecný fenomén, kdy se na každého Japonce i Japonku kladou v různých rolích a životních situacích jasná očekávání, která musí za každou cenu naplnit,“ řekla literární dokumentaristka Barbora Baronová.

Na zvláštní místo, které Japonsko zaujímá v kolektivní mysli Západu, se zaměřil Belgičan Max Pinckers. Jeho projekt Dva druhy paměti a paměť samotná ukazuje konstrukce v současné japonské krajině a vytváří naaranžované scény ovlivněné klišé a existujícími představami cizinců o Japonsku.

Vstupné na výstavu činí 50 korun, objekt DEPO2015 je otevřen denně od 11 do 19 hodin.

Výstava zobrazuje současné Japonsko evropskýma očima

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 27. 10. 2015, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni