Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava v Pekle připomíná plzeňské piloty

Výstava v Pekle připomíná plzeňské piloty

Fotografie: M. Fialová

V Kulturním domě Peklo začala v úterý 2. května výstava připomínající piloty, kteří za druhé světové války bojovali proti fašismu. Výstava Plzeňští  letci v boji  za  svobodu  1939 – 1945, jejich spojenci a soupeři obsahuje 30 panelů s životopisnými údaji a fotografiemi  81 plzeňských letců, kteří se zapojili do bojů v barvách francouzského, britského a sovětského letectva. Další se podíleli na domácím odboji.

„Vzpomeňme na hrdiny, kteří si byli vědomi tradic prvorepublikové československé demokracie, dodrželi přísahu, kterou dali jako příslušníci československé armády, a postavili se proti nacistickému teroru. Zároveň si také připomeňme, jak se komunistický režim těmto statečným vojákům odvděčil.  Po roce 1948 se ocitli na černých listinách, znovu byli pronásledováni, znovu vězněni. Řada z nich zaplatila životem v komunistických věznicích a na komunistických popravištích za to, že za druhé světové války statečně bojovali,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Výstava (foto: M. Fialová)

Miroslav Neumann z Aeroklubu Plzeň-Letkov upozornil na některé statečné hrdiny, například na generála Miroslava Štanderu, který měl blízký vztah k letkovskému letišti nebo na plzeňského rodáka stíhače Ladislava Světlíka. Poděkoval rovněž Jiřímu Plzákovi za to, že pro výstavu zrekonstruoval dobové fotografie.

Výstava (foto: M. Fialová)

Rozsáhlé podklady k panelům poskytli plzeňští letečtí historikové Ladislav Vitík, Hanuš Salz a Karel Foud, Muzeum RAF v Londýně ve spolupráci s Velvyslanectvím Velké Británie a Severního Irska, Norské letecké muzeum ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Muzeum Luftwaffe ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Na přípravě výstavy se podíleli dobrovolníci z Aeroklubu Plzeň-Letkov, Leteckého historického klubu Plzeň a Svazu letců ČR, pobočka generála Lišky Plzeň.

Výstava je k vidění do 14. května.

Text: Marie Fialová

Zveřejněno: 3. 5. 2017, Pecuch Martin