Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava v Křižíkových sadech seznámí s…

Výstava v Křižíkových sadech seznámí s československým exilem

Ilustrační foto

Československý exil 20. století je název putovní výstavy, kterou mohou Plzeňané i návštěvníci metropole vidět v Křižíkových sadech. Venkovní expozici s mottem „Z naší země musely odejít stovky tisíc lidí, abychom se dočkali svobody“ tvoří šest oboustranných panelů s textovými informacemi a fotografiemi. Cílem výstavy je připomenout milníky československého exilu, kdy do zahraničí z politických důvodů odešlo přes 300 tisíc lidí. Vernisáž se uskuteční v pátek 14. října v 15 hodin vedle výstavní síně Masné krámy.

Prezentace na jednotlivých panelech lidem představí pět exilových vln, nejznámější kauzy a případy, osobnosti daného období, emigraci politické a intelektuální elity, ale i uprchlické tábory, útěky letců, amnestie, vznik exilových spolků, období normalizace, prověrky nebo Chartu 77. Z osobností se lidé dočtou o Tomáši Garriguu Masarykovi, Edvardu Benešovi, kardinálu Josefu Beranovi, Milanu Kunderovi a mnoha dalších.

Výstava je zároveň symbolickou podporou 29. září, které Senát Parlamentu České republiky navrhuje uznat jako Den českého exilu. Výstavu uspořádal spolek Československý exil, záštitu nad ní převzalo Ministerstvo kultury České republiky. Koná se také za podpory města Plzeň, potrvá do 15. listopadu.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 13. 10. 2016, Pecuch Martin