Výstava připomínající hrdinství parašutistů za protektorátu je k vidění v mázhauzu
Připomínka nejvýznamnějšího činu protinacistického odboje v Protektorátu Čechy a Morava, úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, je k vidění v mázhauzu až do 8. května 2017. Výstava Atentát připomíná nejen okolnosti atentátu, hrdinství parašutistů, ale též odvahu jejich pomocníků z řad domácích odbojářů, a to především z Plzně a okolí. Za tento čin zaplatila většina hrdinů svým životem.
Na výstavě mají své čestné místo parašutisté, kteří položili své životy v nerovném boji v Pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze v Resslově ulici, Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Připomenuti jsou ale i příslušníci dalších parašutistických skupin.
Panely věnované událostem kolem atentátu zobrazují situaci v českých zemích, jež nastala po uzavření Mnichovské dohody koncem září roku 1938 a následně po zabrání zbytku Čech a Moravy nacistickým Německem 15. září 1939, kdy se stateční odbojáři nesmířili s okupací své vlasti a s nasazením života bojovali za znovunabytí ztracené svobody.
Mezi hlavní plzeňské pomocníky parašutistů, především Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše ze skupiny Anthropoid, patřil policejní rada Václav Král. Na domě v ulici Pod Záhorskem 1, kde se svojí rodinou žil, připomíná pamětní deska hrdinský čin této rodiny. V úterý 25. dubna spolek Rota Nazdar, Iniciativa „Anthropoid 1942 – 2017“ a město Plzeň odhalí na počest manželům Bejblovým, rodinám Králových, Hrdličkových a Kučerových, kteří i se svými rodinami položili životy v protinacistickém odboji, tři pamětní desky na plzeňských domech v Čechově ulici 34, Klatovské třídě 78 a v Resslově ulici 4.
Text: Adriana Jarošová