Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výstava připomíná osudové roky české historie

Výstava připomíná osudové roky české historie

Za přítomnosti pamětníků událostí 1. června 1953 se v prostorách Obchodní akademie na náměstí T. G. Masaryka uskutečnila vernisáž výstavy Osudové okamžiky české státnosti mapující nejdůležitější české historické milníky. Expozice, jež v mnoha městech viděly již desítky tisíc lidí, byla z inciativy občanského sdružení Maják Plzně a za podpory společnosti Plzeň 2015 rozšířena o panel věnující se plzeňským událostem, ke kterým došlo v souvislosti s vyhlášením měnové reformy v roce 1953.

„Osmadvacátý říjen nám po čtyřicet let nebyl připomínán jako Den vzniku Československa, ale jako Den znárodnění. Co se týče událostí 1. června 1953, v novinách tenkrát psali, že průvod svazáků a studentů, kteří za zpěvu Internacionály šli na náměstí Republiky podpořit měnovou reformu a fakt, že buržoazie dostala na frak, narušilo pouze několik desítek lidí. A teď se objevuje otázka, co je na tom pravdy. Jediné, co mohu závěrem říct je: važme si svobody a demokracie,“ uvedl při slavnostní vernisáži jeden z pamětníků Richard Smola.

Zájemci si mohou výstavu prohlédnout v jedné ze tříd Obchodní akademie každý všední den od dvou do šesti hodin až do 12. června. Poté se expozice přesune do gymnázia na Mikulášském náměstí, kde bude k vidění do 28. června.

Zveřejněno: 31. 5. 2013, Pecuch Martin