Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Výjimečné hudební dílo složené pro Plzeň…

Výjimečné hudební dílo složené pro Plzeň zazní ve Velké synagoze

Pět řek

Ve čtvrtek 15. října zazní ve Velké synagoze ve světové premiéře hudební dílo 5 řek, které je věnované Plzni jako Evropskému hlavnímu městu kultury. Uvedou ho sbory a orchestry z pěti evropských zemí. Pět plzeňských skladatelů Jiří Vyšata, Martin Červenka, Pavel Samiec, Tomáš Karpíšek a Jiří Bezděk zkomponovalo pět symfonických vět, podkladem pro jejich tvorbu se stalo pět plzeňských řek. V hudebním zpracování Radbuzy, Úhlavy, Úslavy, Mže i Berounky se odráží osobitost každého ze skladatelů, atmosféra jednotlivých řek, krajiny, historie i příběhy lidí, kteří v blízkosti řek žijí.

Ilustrační fotografieZa projektem stojí manželé Roštíkovi, jež založili spolek Svět podle Jakuba a rozhodli se sestavit mladý orchestr ze studentů hudby z několika měst Evropy. Z lotyšské Rigy přijede deset hráčů ze smyčcového oddělení, studenti z belgického Monsu doplní některé těžce hledané nástroje, jako jsou například tuba nebo dřevěné dechové nástroje. Kromě hráčů na bicí přijede vnučka známého plzeňského skladatele Jaromíra Bažanta, Silvia Bažantová, která usedne k prvním houslím. Polská Wroclaw posílá smyčcový kvartet, slovenské Košice pět hráčů na smyčcové nástroje. Zahraniční hudebníci utvoří přibližně polovinu orchestru, druhou část se podařilo složit ze studentů plzeňské konzervatoře. Čtyři skladatelé využili ve své tvorbě pěvecké sbory, představí se plzeňská Česká píseň pod vedením Vojtěcha Jouzy, pražský En Arché a Komorní sbor českých muzikantů.

„Asi před třemi lety přišla inspirace. Od samého počátku se projekt jevil příliš veliký pro náš Svět podle Jakuba, dnes zapsaný spolek, který ve stálé podobě tvoříme my dva a naše dcera. Kdybychom ale nepotkali lidi, kteří nám uvěřili a byli ochotní s námi na projektu pracovat, každý podle svých možností, nic z toho, co je dnes připraveno, by nebylo,“ přiznali autoři nápadu Jana a Marek Roštíkovi.

Hudební těleso povede dirigent latinsko-amerického původu Norman Gamboa, jenž trvale pracuje se třemi orchestry ve Spojených státech amerických. Od soboty 10. října všichni hudebníci společně zkouší a připravují se na premiéru ve Velké synagoze. Druhé provedení díla se uskuteční 18. října v Jízdárně ve Světcích u Tachova.

Autoři projektu, jenž vznikl mimo jiné pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana, věří, že kromě vzniku ojedinělého díla vypovídajícím o Plzni a plzeňském kraji umožní projekt jednotlivým školám navázat spolupráci a mladším účastníkům poskytne cenné zkušenosti. Vstupenky v ceně 150 korun jsou k dostání v předprodeji na portále Plzeňská vstupenka nebo na místě. Koncert začíná v 19 hodin.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 12. 10. 2015, Pecuch Martin