Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vrt u Košináře pomůže bolevecké rybniční…

Vrt u Košináře pomůže bolevecké rybniční soustavě, ale i při haváriích

Vrt u KošinářeDobrovolní hasiči poprvé vyzkoušeli provoz nového sto metrů hlubokého vrtu, který je významným nezávislým havarijním zdrojem vody Plzně. Vybudovalo jej město v těsné blízkosti rybníka Košinář a slouží nejen jako záložní zdroj užitkové vody, ale v letním období bude také zvyšovat hladinu bolevecké rybniční soustavy, především Košináře a Velkého rybníka. „Máme zde umístěna dvě čerpadla. Jedno je pro krizové řízení usazené ve čtyřicetimetrové hloubce. Druhé pro zvyšování vodnosti hlavně Velkého boleveckého rybníka přes rybník Košinář čerpá vodu z hloubky deseti metrů. Půl litru za sekundu, který do Košináře nyní přitéká, se může zdát někomu málo, ale Bolevecký potok v letním období nemá mnohdy ani takový průtok. Pro soustavu rybníků je to významné zlepšení,“ říká Richard Havelka ze Správy veřejného statku.

Vlastní vrt byl vyhlouben v roce 2006. Pokusy se zjišťovalo, jakou má vydatnost, kolik se z něj může čerpat vody, aby se nestrhla z širokého okolí. Voda z vrtu je kvalitní, byť nesplňuje parametry pitné vody. „Má větší obsah železa a manganu,“ upozorňuje Petr Liška, vedoucí odboru krizového řízení magistrátu.

V případě havárie umožní odběr až deseti litrů za sekundu ze čtyřicetimetrové hloubky autonomní elektrocentrála, která je ve správě hasičů. „Není závislá na dodávce síťové elektrické energie. A jak jsme mohli vidět, během čtyř minut je cisterna naplněna, i když voda musí urazit kus cesty zhruba 300 metrů dlouhým potrubím k plnícímu stanovišti se dvěma hydranty,“ sděluje Petr Liška.

„V tuto chvíli jsme připraveni zásobovat občany města Plzně vodou z náhradního zdroje. Jedná se o akci, která trvala hodně dlouho a dnes se úspěšně završila,“ uvedl primátor Martin Baxa, který se první provozní zkoušky vrtu osobně zúčastnil.

Foto: Z. Kubalová

Zveřejněno: 9. 7. 2014, Pecuch Martin