Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vrabci z řezenského sboru zazpívají v…
Přečíst článek nahlas

Vrabci z řezenského sboru zazpívají v katedrále sv. Bartoloměje

Na koncert světově proslulého chlapeckého sboru Regensburger Domspatzen v katedrále sv. Bartoloměje v sobotu 5. října od 18 hodin zve město PlzeňBiskupství plzeňské. Zazní při něm skladby Antonia Vivaldiho, Jana Dismase Zelenky a dalších barokních mistrů. Vstup je zdarma.

241002_domspatzen_01

Regensburger Domspatzen. Fotografie: web domspatzen.de

Regensburger Domspatzen neboli Vrabci řezenského dómu je pěvecký sbor pro liturgickou hudbu při katedrále svatého Petra v Řezně v Bavorsku.

Historie sboru sahá až na konec 10. století, kdy byla biskupem sv. Wolfgangem založena katedrální škola, která měla zajišťovat, mimo jiné, právě liturgický zpěv.

241002_domspatzen_02

Za světovým úspěchem stojí především Theobald Schrems, který sboru položil institucionální základy a vybudoval tak ideální prostředí pro hudební rozvoj a vzdělání mladých mužů. Založil soukromou střední a internátní školu s důrazem na vzdělání v hudebních oborech, především ve zpěvu.

Dalším významným kapelníkem sboru byl starší bratr tehdejšího papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger, který proslul především tím, že povznesl sbor na vyšší uměleckou úroveň a dodal sboru váženější pěvecký ráz. Od roku 2019 je kapelníkem Christian Heiß.

Editace textu: Hana Josefová

Zveřejněno: 2. 10. 2024, Monika Krausová

Pilsner Fest
5. 10. 2024 - 5. 10. 2024