Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vojenské kempy připomněly veteránům rok 1945

Vojenské kempy připomněly veteránům rok 1945

Američtí veteráni si prohlédli dobové kempy v Proluce

Foto: H. Prokopová

Zavzpomínat na atmosféru plzeňských ulic května roku 1945 se vydali v pátek dopoledne američtí veteráni, kteří se letos účastní oslav osvobození. Earl Ingram, George Thomson, Stephen Mason, Robert Gilbert a James Duncan si nejprve přátelsky pohovořili s „vojáky a velitelem“ vojenského kempu 16. obrněné divize. Společně s Marionem Kirghamem, synem plukovníka Nobla, vnukem generála Pattona a náměstkyní Evou Herinkovou si v Proluce prohlédli i další zajímavosti - obrněné transportéry, autentickou výzbroj a výstroj, velitelský štáb i plot s dobovými plakáty.

George Thomsona zajímala především bojová technika, jeden ze samopalů vzal po dlouhých letech do ruky. Shodou okolností to byla zbraň se stejným jménem. V kempu dostali veteráni repliku americké čokolády, kterou v květnu 1945 přivezli jako vojáci do Plzně. Má identický obal a podobné složení. Všichni si na hnědou krabičku s nápisem U.S. Army Field Ration D dobře pamatovali, především pak Earl Ingram.

„Je to opravdu energická bomba. Mohli jste si dát jen malý kousek najednou, protože jinak by vás bolelo břicho. Já jsem jí jedl jen jednou. Obvykle jsme měli dost jídla, takže tenhle balíček jsem si dlouho schovával v kapse a otevřel jsem ho až někdy v prosinci 1944, když jsem byl opravdu hladový. Byl už hodně špinavý, ale tenkrát mi ta čokoláda opravdu chutnala. V balíčcích jsme měli nejen jídlo, ale také cigarety pro ty, co kouřili, a samozřejmě žvýkačky, které se hodili, protože tenkrát jsme si zuby moc nečistili," vyprávěl Earl Ingram.

Zveřejněno: 3. 5. 2013, Pecuch Martin