Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vladivoj Kotyza přijal pozvání primátora…

Vladivoj Kotyza přijal pozvání primátora Baxy u příležitosti svého životního jubilea

Přijetí Vladivoje Kotyzy

Plzeňský malíř a restaurátor Vladivoj Kotyza přijal u příležitosti svého životního jubilea pozvání primátora Martina Baxy k neformálnímu setkání, které se uskutečnilo v pátek odpoledne na radnici. Hlavními tématy přátelského setkání bylo samozřejmě umění a mnohdy nelehký osud uměleckých děl končících v „rukách barbarů“.

Vladimír Kotyza primátora také seznámil s pozadím vzniku svého nejznámějšího plzeňského díla ve veřejném prostoru, kterým je nástěnná malba s názvem Teatrum Mundi v Proluce v Kopeckého sadech. Sám malíř se však přiznal, že není příznivcem malovaných fasád, které jsou v současné době moderní především na panelových domech. „Tahle malba je snad o trochu lepší. Myslím, že se to tam hodí i vzhledem ke kulturním akcím, které se v proluce občas pořádají. Jinak, být architektem, viděl bych to asi jinak,“ uvedl Vladivoj Kotyza.

Malíř, restaurátor a vysokoškolský pedagog Vladivoj Kotyza se na plzeňské umělecké scéně pohybuje již od konce 60. let. Svá díla vystavoval na členských výstavách Svazu českých výtvarných umělců, nyní Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti. V roce 2001 mu uspořádala retrospektivní výstavu Západočeská galerie v Plzni. Vladivoj Kotyza se účastnil také řady tematických výstav. Jeho významnými plzeňskými realizacemi jsou malířský triptych v plzeňské fakultní nemocnici a již zmiňovaná nástěnná malba Theatrum mundi z roku 2001. V současnosti pracuje jako odborný asistent Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

S jeho dílem se nyní mohou seznámit návštěvníci Galerie města Plzně v rámci výstavy Fantastický realismus 1960 – 1966: Vladivoj Kotyza – Jan Jedlička – Mikuláš Rachlík. K vidění je zde až do 30. ledna.

Zveřejněno: 29. 11. 2013, Pecuch Martin