Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Víkend v Plzni patří i folkloru a lidovému…

Víkend v Plzni patří i folkloru a lidovému umění

Foto: Z. Kubalová

Mezinárodní folklorní festival CIOFF Plzeň je od roku 1997 místem setkávání milovníků folkloru a lidového umění. Každoročně se ho účastní přes 20 folklorních souborů, a to dětských i dospělých, z různých míst České republiky i zahraničí.

Letos v Plzni od 13. do 15. června představí z českých souborů nejen plzeňské Jiskru, Jiskru 58, Jiskřičku, Mladinu, Mladinku a Mladinečku i Skanzen Škoda Plzeň, ale také Nisanku z Jablonce nad Nisou, Konrádyho dudáckou muziku z Domažlic, Vozembach z Dobřan, Stodský dudáček, Úsměváček z Horní Břízy, Perníček z Pardubic a Old Stars Hradišťan, Míkovjan a Cimbálovou muziku Ohnica z Uherského Hradiště.

Ze zahraničí přijely soubory ze slovenských Košic a polského Krakova, tedy z měst, která se v minulých letech stala nositeli titulu Evropské hlavní město kultury, z Makedonie, Černé Hory a z daleké Indonésie.

Hlavní festivalový pořad V dobrém jsme se v Plzni sešli… zahájilo v pátek 13. června vystoupení souboru Iskra z Černé Hory. Ještě před tím pozdravil návštěvníky primátor Martin Baxa: „Mám radost, že se festival letos opět podařilo zorganizovat, protože je neodmyslitelnou součástí červnového kulturního programu v našem městě. Věřím, že souborům, které přijely z různých koutů světa, se v našem městě bude líbit a nejen kvůli pivu, ale protože jsme městem nádherným, zajímavým a kulturním. Vám všem bych chtěl popřát příjemné zážitky.“

Víkend v Plzni patří folkloru a lidovému umění

Hlavní festivalová scéna je „U Branky“, ale s muzikanty a tanečníky je možné se setkat také na náměstí Republiky, na scéně Historického víkendu, ve vybraných plzeňských základních školách a ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň.

Doprovodný program nabízí výtvarné soutěže pro děti, ukázky lidových řemesel, pro dospělé návštěvníky školu čepování piva v rámci staročeského jarmarku a další.

Hlavním organizátorem je Plzeňská folklorní scéna, z.s., společně se Souborem písní a tanců Jiskra Plzeň.

Zveřejněno: 13. 6. 2014, Pecuch Martin