Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Venkovní výstava mapuje šedesátiletou…
Přečíst článek nahlas

Venkovní výstava mapuje šedesátiletou historii stadionu ve Štruncových sadech

Venkovní výstava mapuje šedesátiletou historii stadionu ve Štruncových sadech

Šedesátiletou historii stadionu ve Štruncových sadech mapuje venkovní výstava před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Na začátku září roku 1953 začaly práce na jeho výstavbě, dva roky nato byl pod názvem Sokol Škoda Plzeň otevřen. Rekonstrukce a modernizace stadionu si od roku 2011 vyžádala zhruba 410 milionů korun. Fotografiemi ze sbírek Západočeského muzea a městského archivu chce Plzeň poukázat na zajímavé momenty z minulosti a současnosti stadionu. K vidění budou ve Smetanových sadech do 18. září.

„V posledních letech se stadion radikálně změnil. Jak se začal před šedesáti lety budovat, je zachyceno na archivních fotografiích. Vlastně máme zaznamenány všechny důležité okamžiky v jeho existenci. Právě 60. výročí od začátku výstavby chceme využít k jeho prezentaci prostřednictvím venkovní výstavy,“ říká náměstek primátora Petr Rund.

Na jednadvaceti panelech najdou návštěvníci sedmdesát jedna zajímavých velkoformátových fotografií. Několik z nich je věnováno období před samotným vznikem stadionu ve Štruncových sadech, kde bylo do 50. let cvičiště Sokola Plzeň. Například jedna fotografie je z jara 1929, kdy se tady odehrálo cvičení veřejné obce sokolské. Několik snímků pak připomíná stadion v Luční ulici, který se tehdejší Viktorii podařilo získat do pronájmu.

„Práce na stavbě stadionu ve Štruncových sadech začala 1. září 1953 a podle původního plánu tady měla být i klopená dráha pro cyklisty. Nakonec ale zůstalo jen u škvárového atletického oválu, na kterém se v roce 1957 konalo první mezinárodní setkání v lehké atletice. V roce 1960 byla na stadionu zprovozněna svého času nejmodernější tribuna v Československu s kapacitou 35 tisíc diváků, z toho 7 600 sedících,“ dozví se zájemci na výstavě.

Expozice také jasně naznačuje vztah vlastníka, tedy města Plzně, k nájemci stadionu, kterým je FC Viktoria Plzeň. Uvolnění finančních prostředků ve výši 350 milionů korun na jeho zásadní rekonstrukci v roce 2011, při níž vznikly nové tribuny na východní, severní a jižní straně, byl odstraněn atletický ovál a hřiště se posunulo o 18 metrů k hlavní tribuně, umožnilo hrát na stadionu evropské poháry. V letošním roce bylo z rozpočtu města vyčleněno 60 milionů korun na stavbu dvou nových stožárů a částečnou rekonstrukci hlavní tribuny.

„Fotbal je v současné době jedním ze dvou nejpopulárnějších sportů v Plzni díky skvělým výsledkům hráčů a organizačního týmu, který je k výborným výkonům připravuje. Důležitou roli pro klub hraje zázemí, a to FC Viktoria nedávnou rekonstrukcí stadionu ve značné míře získala,“ říká plzeňský primátor Martin Baxa

„Fotbalová plzeňská pohádka je z velké části umožněna právě prostředím, ve kterém klub působí. Jsem přesvědčen o tom, že bez krásného stadionu ve Štruncových sadech by Viktoria nedosáhla sportovních úspěchů, na které je hrdé celé město. Městu Plzeň patří za klub i všechny jeho fanoušky obrovský dík. Fakt, že právě v den slavnostní vernisáže nastoupí Viktoria v rekonstruované domácí areně do play off Ligy mistrů, je pak pověstnou třešinkou na dortu,“ řekl k zahájení výstavy generální manažer Viktorie Plzeň Adolf Šádek.

Výstavu ve Smetanových sadech připravil odbor prezentace a marketingu magistrátu ve spolupráci s Pavlem Hochmanem, klubem FC Viktoria Plzeň a nakladatelstvím Starý most, s.r.o. Potrvá do 18. září.

Fotogalerie

Zveřejněno: 20. 8. 2013, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně


Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni