Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Venkov představí své industriální dědictví…

Venkov představí své industriální dědictví na hlavním vlakovém nádraží v Plzni

Venkov představí své industriální dědictví na hlavním vlakovém nádraží v Plzni

Plzeňské hlavní vlakové nádraží zaplní prezentace, které upozorní na zaniklé mlýny, továrny, pivovary, nádraží i mosty, ale i doly, lomy a přehrady. „Industriální dědictví je jednou ze tří programových linií projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 pro region Plzeňského kraje,“ říká Jan Florian z místní akční skupiny Český Západ. Spolu s dalšími třemi místními akčními skupinami z okolí Plzně si vybrali téma industriálního dědictví a technických památek pro další společný projekt, jenž připravuje venkovské oblasti Plzeňského kraje na rok 2015, kdy nejen do Plzně, ale i okolí přijede řada turistů, právě v souvislosti s projektem Evropské hlavní město kultury.

Koncept živé prezentace pod názvem „Venkovské EXPO“ místní akční skupiny představily poprvé vloni na Světovaru. Byla zaměřena na barokní památky a krajinu. Letos bude akce o trochu skromnější, proto název miniEXPO. Uskuteční se ve dnech 25. a 26. dubna.

„Prostor na hlavním nádraží v Plzni jsme vybrali především proto, že jde o typický příklad industriální památky, která navíc dodnes plní svou původní funkci. Nově upravené prostranství mezi nástupišti s monumentální litinovou klenbou mnoho cestujících mine, aniž by si povšimli nádherné secesní architektury,“ vysvětluje Jan Florian, proč volba padla právě na nádraží. Cílem projektu je netradičním způsobem představit průmyslové dědictví kraje v novém světle a oživit vybrané objekty kulturními akcemi. V roce 2014 nás tak místní akční skupiny pozvou na Bezdružickou lokálku, do parní továrny ve Zbirohu, pivovaru v Chříči i do jízdárny ve Světcích u Tachova nebo na bylinkové panství na zámku v Rochlově.

Akci organizují čtyři místní akční skupiny, Český Západ, Radbuza, Světovina a Zlatá cesta. Na nádraží představí řadu tipů na výlet za zaniklými i dosud funkčními průmyslovými objekty, které okouzlí důmyslnými konstrukcemi a zajisté dojmou nostalgií zašlých časů. Největšími lákadly budou model jízdárny ve Světcích u Tachova v měřítku 1:100 i mladí umělci, kteří přímo před diváky vytvoří své obrazy na velkoformátové desky. Páteční program zahájí ve 12 hodin perkusionista Pavel Plánka. Po něm vystoupí bubenická skupina Muerta Mente i dámská kapela Švajneraj. V sobotu v 10 hodin zahájí program opět industriální jam session Pavla Plánky, po celý den pak budou hrát Luis Cypher a ve 13 hodin se představí bluesová formace St. Johnny.

Díky dobré spolupráci organizátorů se zástupci Českých drah a Správy železniční dopravní cesty se akce bude konat přímo ve středu nádraží, mezi cestujícími. Děti se budou moci zapojit do výtvarných dílen, návštěvníci zde uvidí nejen výstavu Venkov Plzni představující devět oblastí kraje, ale i program pro rok 2015. „Hlavní nádraží je v podstatě rozcestník, výchozí místo výletů řady Plzeňanů na venkov, proto jsme připravili speciální mapku, kde lidé najdou, jak se za jednotlivými památkami dostat vlakem,“ připomíná Jan Florian. Před nádražní budovou bude také parkovat Autobus linky 2015, ve kterém se budou moci kolemjdoucí informovat o připravovaném programu Evropského hlavního města kultury.

Zveřejněno: 22. 4. 2014, Pecuch Martin