Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Velké divadlo uvede hru královny detektivek…

Velké divadlo uvede hru královny detektivek Past na myši

Kamila Šmejkalová (Slečna Casewellová), Ondřej Rychlý (Christopher Wren ), Marek Adamczyk (Giles Ralston)

Fotografie: A. Hudeček

Slavná hra královny detektivek Agathy Christie Past na myši se poprvé objeví v repertoáru Divadla Josefa Kajetána Tyla. Inscenace režisérky Martiny Schlegelové bude mít ve Velkém divadle premiéru v sobotu 6. května 2017.

Dílo Agathy Christie se v plzeňském divadle objeví po 40 letech. „Plzeňská činohra uvedla už v roce 1977 dramatizaci detektivky Vražda na faře,“ připomněla Marie Caltová, která je spolu s Vladimírem Čepkem dramaturgyní inscenace. Nabídku k režijnímu hostování přijala Martina Schlegelová, vyhledávaná divadelní i rozhlasová režisérka. Záměrem bylo, aby inscenace evokovala atmosféru typickou pro detektivky Agathy Christie. „Hlavně by to měla být ‚stará dobrá Agatha‘,“ dodává režisérka.

Děj se odehrává v nově otevřeném penzionu U Klášterní studny, sněhová bouře a odříznutý kabel elektrického vedení vytvářejí izolaci, ve které se obtížně odhalují skrytá tajemství i komplikované vzájemné vztahy. Jasné je jen to, že někdo se chce pomstít za zločin spáchaný před léty na bezbranných dětech.

Jaroslav Matějka (Major Metcalf), Monika Švábová (Paní Boyleová)

Návrh scénografky Pavly Kamanové znázorňuje velkou funkcionalistickou halu. „V první polovině hry skrze obrovská francouzská okna nahlížíme do haly penziónu U Klášterní studny. Všechny postavy jsou za sklem jako v pasti, nemohou uniknout našim pohledům. Vidíme tak dokonce i jednu vraždu,“ prozrazuje režisérka.

Manželský pár Ralstonových ztvární Klára Krejsová a Marek Adamczyk, seržanta Trottera Marek Mikulášek, v dalších rolích se představí Monika Švábová, Kamila Šmejkalová, Pavel Pavlovský, Jaroslav Matějka a Ondřej Rychlý.

Agatha Christie získala za své dílo od Alžběty II. šlechtický titul a v počtu prodaných děl ji předčí jen William Shakespeare. Její knihy byly přeloženy do 103 jazyků. Past na myši měla světovou premiéru v Londýně v roce 1952 a od té doby se zde hraje dodnes. Tato hra je zapsána jako nejdéle nepřetržitě hraná inscenace v Guinnessově knize rekordů. Po dobu jejího scénování platí zákaz uvedení titulu na Broadwayi a převedení do filmové podoby.

Zveřejněno: 3. 5. 2017, Pecuch Martin