Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Vědeckotechnický park Plzeň slaví deset let,…

Vědeckotechnický park Plzeň slaví deset let, slouží podpoře výzkumu, vývoje, inovací

10. let VTP

U příležitosti desátého výročí založení Vědeckotechnického parku Plzeň, který je klíčovým rozvojovým projektem západočeské metropole, se dnes sešli představitelé města, Plzeňského kraje a obchodní partneři. Společně diskutovali, bilancovali a hodnotili období od roku 2005, tedy dosavadní existenci této společnosti a projektu.

„Projekt Vědeckotechnického parku Plzeň je velice úspěšný, dovolím si tvrdit, že jediný tak úspěšný v celé České republice. Za to je potřeba poděkovat našim předchůdcům, kolegům i partnerům. Plzeň je už nyní městem průmyslu, kultury, univerzity, piva a sportu. Měla by však hledat svou novou identitu a budoucnost a propagovat ji. Možná právě věda a výzkum budou touto cestou,“ zhodnotil desetileté působení společnosti primátor města Martin Zrzavecký.

Plzeňský hejtman Václav Šlajs upozornil na jistý odpor české společnosti vůči technickému vzdělání a zahlcení humanitními obory. Vyzval ke snaze změnit tuto skutečnost a podporovat inovace, vědu a techniku.

Vědeckotechnický park Plzeň je klíčovým rozvojovým projektem iniciovaným a realizovaným městem. Je lokalizován v jedné z nejúspěšnějších průmyslových zón v České republice, v  Městském industriálním parku Plzeň Borská pole v blízkosti Západočeské univerzity. Více než 10 tisíc metrů čtverečních kancelářských, poloprovozních a laboratorních ploch tvoří moderní infrastrukturu na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Těží z velmi výhodné geografické polohy s přímým dálničním spojením s  Prahou a s Německem. Zásadní je také blízkost a možnost spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni, a to jak z hlediska využití výzkumných kapacit, tak dostupnosti kvalifikované pracovní síly.

Zveřejněno: 27. 5. 2015, Pecuch Martin