Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Ve vozech PMDP lze jízdenku koupit i…

Ve vozech PMDP lze jízdenku koupit i bezkontaktní bankovní kartou

Ve vozech PMDP lze jízdenku koupit i bezkontaktní bankovní kartou

Zdroj foto: PMDP, a.s.

Ve všech vozech Plzeňských městských dopravních podniků mají občané možnost zakoupit si jízdenku bezkontaktní bankovní kartou. Nově se předautorizovaná neboli blokovaná částka snižuje z původních 150 korun na jednu korunu. K tomuto zajištění dochází při prvním zakoupení jízdenky, po třech dnech se cestujícímu z bankovního účtu srazí částka podle skutečně realizovaných nákupů jízdenek. Ke snížení předautorizované částky přistoupily dopravní podniky na základě zpětné vazby zákazníků, kteří se do pilotního provozu systému zapojili.

„K dnešnímu dni evidujeme v našich vozech více než 15 tisíc realizovaných transakcí. Pokud zohledníme fakt, že poprvé si cestující mohli zakoupit jízdenku pomocí bankovní karty 20. dubna a celý vozový park byl vybaven v polovině června, mám za to, že tento způsob odbavení byl zákazníky přijat nad očekávání dobře,“ zhodnotil nový systém Michal Kraus, předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.

Plzeň se zavedením nákupu jízdenky pomocí bezkontaktní bankovní karty stala prvním městem v České republice s plným pokrytím vozového parku tímto odbavovacím systémem. Vozy jsou vybaveny vždy jedním zařízením, takzvaným Cardmanem, které pracuje nejen s bezkontaktní bankovní kartou, ale i se všemi verzemi Plzeňské karty.

Podobné systémy fungují již v některých zahraničních městech, například v Londýně či Chicagu, ale v kontinentální Evropě se jedná o revoluční novinku. Použití je jednoduché a výrazně zvyšuje komfort cestujících. Varianta využívaná v Plzni je unikátní tím, že k zúčtování kartových transakcí dochází jednou za tři dny.

Všechny dosavadní způsoby odbavení zůstávají zachovány. Bezkontaktní bankovní karta tak doplňuje stávající papírové jízdenky, jízdenky u řidiče, Plzeňskou kartu a SMS jízdenku a zvyšuje dostupnost jízdních dokladů především pro mimoplzeňské nebo zahraniční zákazníky.

Zveřejněno: 14. 7. 2015, Kriegerová Eva