Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Ve věku 95 let zemřel brigádní generál a…

Ve věku 95 let zemřel brigádní generál a válečný pilot Miroslav Štandera

Generál Štandera při přijetí na radnici

Foto: generál Štandera při přijetí na plzeňské radnici

Za války létal ve Francii i Velké Británii. Po událostech v roce 1948 uprchl z Československa zpět do Anglie, kde ve službách RAF působil ještě sedm let. Do Plzně se vrátil v roce 1994.

Miroslav Štandera zemřel ve středu 19. února ve večerních hodinách v kruhu rodiny.

„Při pohledu na Váš životopis je až neuvěřitelné, co všechno jste ve svém životě zažil a jakým protivenstvím jste musel čelit. Ale vždy rovně a přímo, s jasným a odvážným postojem. Zcela po zásluze jste byl oceněn francouzským Řádem čestné legie - stupeň rytíř, propůjčením řádu T. G. Masaryka z rukou prezidenta České republiky, a stal jste se čestným občanem našeho města. Mohl bych konstatovat: mimořádný život a zásluhy - mimořádná ocenění. Svým dosud aktivním životem dnes představujete hodnotu, které si velmi ceníme a jsme hrdi na to, že jste občanem našeho města,“ napsal v osobní gratulaci primátor Martin Baxa generálu Miroslavu Štanderovi vloni 5. října, v den jeho 95. narozenin, v níž zhodnotil neobyčejný život této významné plzeňské osobnosti.

Čest jeho památce.

Pohřeb generála Miroslava Štandery se bude konat 26. února v 11 hodin v katedrále sv. Bartoloměje.

Zveřejněno: 20. 2. 2014, Pecuch Martin