Úvod O městě Aktuality Aktuality z města Ve hře Srpen v zemi indiánů se představí…

Ve hře Srpen v zemi indiánů se představí skvělá plejáda herců

V překladu Julka Neumanna připravuje hru amerického dramatika a scénáristy Tracyho Lettse Srpen v zemi indiánů mladý inscenační tým, který již v plzeňském divadle realizoval drama Je třeba zabít Sekala, a to umělecká šéfka souboru režisérka Natália Deáková, scénograf Lukáš Kuchinka, kostýmní výtvarnice Daniela Klimešová a autor scénické hudby Jakub Kudláč.

Tracy Letts patří k nemnoha americkým autorům, jejichž hry se od poloviny devadesátých let postupně zabydlují na českých jevištích. Přestože je v současné době pokládán za jednoho z nejúspěšnějších amerických dramatiků, napsal doposud pouze pět her. První z nich, kontroverzního Zabijáka Joa z r. 1991 se podařilo prosadit na jeviště v Chicagu, kde Letts úspěšně působí jako herec, až po dvou letech. Vzápětí byl úspěšně uveden v New Yorku a přeložen do patnácti jazyků. Následoval Muž z Nebrasky, nominovaný na Pulitzerovu cenu, Brouk, v r. 2006 zfilmovaný W. Friedkinem, Srpen v zemi indiánů a Nejlepší koblihy.

Na Srpen v zemi indiánů, který měl v Chicagu premiéru v červnu 2007 a v prosinci téhož roku byl uveden na Broadway, kde dosáhl 648 repríz, se v r. 2008 snesla doslova sprcha významných ocenění: kromě Pulitzerovy ceny ještě Drama Desk Award a Tony Award za nejlepší hru. V České republice ho nastudovalo zatím pouze Národní divadlo v Praze.

„Je to velmi dvojznačná hra,“ říká o Srpnu režisérka Natália Deáková. „Dá se vnímat jako tragédie, nebo až sarkastická študýrka s groteskními šklebovými momenty. Tahle dvojlomnost mě na tom strašně baví. V základu je to vlastně psychologicky propracovaná hra, s klasickým obloukem, se vším, co klasické drama obnáší, ale používá přímočarý jazyk a vyjadřuje současné problémy. Postavy jsou tak bohaté, tak nám blízké, že doufáme, že každý si v tom najde něco sám za sebe. Své zrcadlo.“

Ve hře je obsazena skvělá plejáda herců, z nichž někteří se na plzeňském jevišti objeví poprvé. Vedle Moniky Švábové, Pavla Pavlovského, Andrey Černé, Štěpánky Křesťanové, Jany Kubátové, Miroslava Krejsy, Zdeňka Rohlíčka, Martina Stránského, Jakuba Zindulky a Kláry Kovaříkové poprvé vystoupí nově angažovaná zralá herečka Apolena Veldová, jejímž partnerem bude typově výrazný hostující Pavel Nečas (známý z Fidlovačky a Shakespearovských slavností, ale také ze seriálů Ulice, Okresní přebor a Ordinace). Dalším hostem bude mladá Zuzana Ščerbová z Mahenovy činohry a šestnáctiletá studentka konzervatoře Sabina Rojková, už hodně využívaná ve filmu (Colette, Poslední cyklista, kterého natáčí režisér Jiří Svoboda, seriál Ulice).

Srpen v zemi indiánů bude mít premiéru v sobotu 14. prosince od 19 hodin na scéně Velkého divadla.

Foto DJKT: Apolena Veldová

Zveřejněno: 10. 12. 2013, Pecuch Martin