Přečíst článek nahlas

Ve čtvrtek začnou Slavnosti svobody, Plzeň se vrátí do roku 1945

Několik desítek akcí a událostí nabídnou Slavnosti svobody 2016, které začínají v Plzni ve čtvrtek 5. května a potrvají do neděle 8. května. I letos jsou koncipovány hlavně jako pocta americkým a belgickým veteránům druhé světové války, kteří v květnu před 71 lety přinesli Plzeňanům svobodu. Mezi hlavní události patří celodenní čtení jmen obětí holocaustu Jom ha-šoa, vzpomínkový akt u památníku G. S. Pattona, jízda veteránů Ride of Freedom, komentované ukázky americké vojenské historické techniky v DEPO2015 a další. Pořadatelé očekávají návštěvnost několika desítek tisíc lidí, oslavy si vyžádají dopravní a bezpečnostní opatření. Detailní program je na www.slavnostisvobody.cz.

„Co se týká nejvzácnějších hostů oslav, veteránů, přijede jich šest belgických a sedm amerických, přičemž dva z nich budou v Plzni na oslavách vůbec poprvé. Většina veteránů přijíždí s rodinou, nejčastěji se svými syny a dcerami, jimž se snaží přiblížit zážitky z května 1945,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký. Město program pro veterány připravovalo pečlivě několik měsíců. Veteráni nejvíce stojí o akce typu prohlídky kempů nebo například o besedu s veřejností, tedy o takové, při nichž se mohou osobně potkat s lidmi. Tuto příležitost budou mít letos také při sobotní Ride of Freedom, při níž projedou Plzní na otevřených džípech.

Foto z tiskové konferenec k programu Slavností svobody 2016

Ride of Freedom vyjede z náměstí Republiky v 15:30 hodin, pojede na Boleveckou náves. V Bolevci veteráni budou do 16:20 hodin, poté kolona přejede do areálu armádního střeleckého stadionu v Lobzích. Tam se uskuteční od 17 hodin vzpomínka na padlé. Pozdravit americké a belgické veterány mají Plzeňané také možnost na Klatovské třídě, nejlépe z prostoru Masarykova náměstí. Kolona sem bude od Lobez přijíždět kolem 18. hodiny a pokračovat po Klatovské třídě až na náměstí Republiky, kde veterány čeká velké přivítání, na programu bude i vystoupení skupiny Taxmeni, od 21:10 hodin zazpívá Marta Kubišová v doprovodu hudební skupiny Petra Maláska.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy letošní Slavnosti svobody nabídnou bohatý a důstojný program. Ve městě vzniknou autentické vojenské tábory, své programy připravily kluby vojenské historie, prezentaci bude mít i Armáda ČR a Městská policie Plzeň, lidé uvidí ukázky tábora současné US Army. „Kromě hlavního vzpomínkového aktu u pomníku generála Pattona se uskuteční i menší pietní akty, připravena je také beseda s veterány, jež bývá silným a dojemným zážitkem, novinkou je soutěž pro rodiny s dětmi nazvaná Z Normandie do Plzně, venkovní kino bude promítat americké klasické válečné filmy,“ přiblížil Martin Baxa. Na programu je také sběratelská burza, Májová taneční noc v kulturním domě Peklo, American Street Food Market neboli festival pouličního jídla v DEPO2015, přehlídka dobové módy z let 1930 až 1950 a vojenských uniforem z roku 1945, seskok parašutistů do srdce města neboli výsadek nad Plzní i řada výstav a dalších událostí.

„Co se týká amerických veteránů, do Plzně letos přijedou Earl Ingram, George Thompson, Robert Gilbert, James Duncan, Reuben Schaetzel, Richard Pieper, vůbec poprvé od osvobození Glynn Ragy. Z belgických veteránů tu budou Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Hubert Rauw, Paul Jacobs a nově Valere Gustin,“ uvedla Jana Švábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora města Plzně. V Plzni už je také vnuk generála Pattona George Patton Waters, účast potvrdil také vnuk plukovníka Charlese Nobleho.

Foto z tiskové konferenec k programu Slavností svobody 2016

Podle Patricie Kraftové, která se stará o americké veterány, je už většina z nich v Plzni, poslední přijede ve středu. V případě belgických veteránů dorazí do západočeské metropole poslední v pátek, a sice Valere Gustin, který přijede do Plzně úplně poprvé. „Například už tradičně přijel s celou rodinou Louis Gihoul. V autě jel však sám, v 7 hodin ráno vyjel z domova v Belgii a v 15:15 hodin už pil po 785 km jízdy svoje první pivo v hotelu v Plzni,“ uvedla Pavla Kocourková, která během slavností doprovází belgické veterány. Louis Gihoul v listopadu oslaví 93 let.

Slavnosti svobody si vyžádají dopravní omezení, na bezpečnost a veřejný pořádek bude ve městě dohlížet několik desítek městských strážníků, zvýšené nasazení bude i ze strany Policie České republiky. V souvislosti s nedělním programem v DEPO2015, kdy budou od 11 do 13 hodin připraveny dynamické i statické ukázky americké vojenské historické techniky, organizátoři upozorňují občany, že bude součástí i ukázka střelby.

Text: Eva Barborková

Zveřejněno: 3. 5. 2016, Pecuch Martin

Doprava v Plzni

Informace o aktuálních dopravních omezeních v Plzni