Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V zoo se narodilo vzácné mládě nosorožce

V zoo se narodilo vzácné mládě nosorožce

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Aktuální foto: Jaroslav Vogeltanz

Mládě nosorožce indického se narodilo v noci na neděli. Jde o jeden z největších chovatelských úspěchů posledních let. Porod sledovali za mřížemi výběhu chovatelé. „Hned po porodu se mládě začalo hýbat a samice jej očišťovala. Po deseti až patnácti minutách stálo na vratkých nohách a později udělalo první nejisté krůčky. Asi po hodině a půl se mládě pokoušelo od samice napít. Váží kolem padesáti kilogramů a podle ošetřovatelů je to holčička,“ popsal událost mluvčí zoo Martin Vobruba.

Indičtí nosorožci jsou v současné době v České republice k vidění jen v Plzni. Byli sem přivezeni v roce 2010. Otcem mláděte je samec Baabua, který je se svými 2 300 kilogramy nejtěžším zvířetem zoo, Manjula váží zhruba o půl tuny méně.

V Evropě žije nyní 66 nosorožců indických ve 24 zahradách. Z nich je 32 mladších deseti let. Pouze sedm těchto zvířat v Evropě se narodilo ve volné přírodě, ostatní již přišli na svět v lidské péči. Ohrožený druh přežívá jen ve třech státech v národních parcích a v rezervacích. Celkově čítá světová populace těchto savců kolem 2800 exemplářů.

V zoo se narodilo vzácné mládě nosorožce

Foto z webkamery na www.zooplzen.cz

Zveřejněno: 3. 2. 2014, Pecuch Martin