Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Plzni se uskuteční festival dronů,…

V Plzni se uskuteční festival dronů, představí technologie budoucnosti

Ilustrační obrázekFestival dronů a bezpilotního létání, první svého druhu v České republice, se uskuteční v pátek a sobotu v plzeňském areálu DEPO2015. Cílem akce, kterou 3. a 4. června pořádá městské centrum pro podporu průmyslu bezpilotních letadel DRONET, je seznámit veřejnost s oblastí bezpilotního létání a představit nejnovější technologie budoucnosti. K vidění budou unikátní prototypy strojů, vývojářské firmy z České republiky odprezentují svou práci, uskuteční se přednášky o aplikacích pro drony, o bezpečnosti, o využití dronů, na programu budou i letecké ukázky a závod bezpilotních strojů. Zajímavý program je určen pro dospělé i děti.

„Chceme být atraktivní metropolí pro společnosti podnikající v oblasti výroby dronů a vývoje aplikací, chystáme se do této sféry výrazně investovat. Uvědomujeme si, že je současně nutné zaměřit pozornost i na veřejnost, DronFest nám tak může pomoci podchytit mladé lidi a děti a přivést je k zájmu o kybernetický průmysl i techniku obecně,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

Podle Luďka Šantory, ředitele Správy informačních technologií města Plzně, která DRONET založila, představí DronFest nejmodernější technologie budoucnosti. „Abychom zajistili bezpečnost návštěvníků akce, nechali jsme zhotovit pro drony ‚voliéru‘, tedy zasíťovaný prostor o rozměrech 50 x 40 x 8,5 metru, v němž budou létat,“ přiblížil Luděk Šantora. Letiště pro drony vznikne na parkovišti v areálu v Cukrovarské ulici a uskuteční se na něm letecké ukázky i závody dronů. V hlavním objektu DEPO2015 na návštěvníky čeká veletrh firem, ve 21 stáncích se bude prezentovat 14 společností a také všechny technické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, jeden ze stánků obsadí i DRONET.

„V objektu se také uskuteční přednášky, a to například na téma drony a focení, bezpečnost létání s dronem, jak se stát profesionálním pilotem, drony a modeláři, aplikace MAIA, lokalizace dronů bez GPS a další. Program je připraven na každý den v čase od 10 do 18 hodin,“ přiblížil Tomáš Cholinský, vedoucí DRONETu. Atraktivní podívanou podle jeho slov nabídne závod dronů, kterého se zúčastní celkem 35 soutěžících. V pátek se uskuteční cvičné rozlety pilotů, v sobotu pak ostrý závod. Jeho vítěz získá startovné pro klání bezpilotních letounů na Havaji.

Velkou lahůdkou budou i ukázky nejmodernějších prototypů strojů. Například Správa informačních technologií města Plzně vlastní takzvaný Flyability - Gimbal neboli chytrý dron určený pro létání uvnitř objektů. Součástí DronFestu bude také vyhlášení soutěže v programování aplikací pro drony DronApp, do níž se přihlásilo 20 studentů do 28 let, kteří se zajímají o programování aplikací pro Android a iOS, i soutěže o nejlepší fotografii a video pořízené dronem. Top snímky půjdou do dražby, výtěžek získá Akademie nadání, nezisková organizace zaměřená na nadané děti s handicapem.

Text: Eva Barborková


 

Přílohy

Program DronFestu (jpg, 885.74 kB)
Zveřejněno: 2. 6. 2016, Pecuch Martin

Významné akce města Plzně

Blik Blik
22. 3. 2024 - 23. 3. 2024
Blik Blik
Hudební ceny Žebřík
5. 4. 2024 - 5. 4. 2024
Hudební ceny Žebřík
Smetanovské dny
7. 3. 2024 - 11. 4. 2024
Smetanovské dny
Treffpunkt
25. 4. 2024 - 27. 4. 2024
Treffpunkt
Rok české hudby v Plzni
1. 1. 2024 - 31. 12. 2024
Rok české hudby v Plzni