Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Plzni se představí věhlasná čínská opera

V Plzni se představí věhlasná čínská opera

Z představení Legenda o bílém hadoviJedinečnou příležitost zhlédnout vystoupení věhlasné čínské opery budou mít diváci v Novém divadle v Plzni. Osmdesátičlenný soubor Tianjin Peking Opera Theatre se zde představí 3. a 4. července v rámci akce Čína dnes 2015. Akce je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 a má za cíl představit tuto asijskou zemi jako rodiště zajímavých kulturních děl a projektů. Kromě čínské opery nazvané Legenda o Bílém hadovi se v Plzni na začátku července uskuteční i výstava fotografií a komiksů a promítání animovaných filmů.

„Čínská opera pochází původně z lidových vrstev a ve světě je velkým pojmem. Od klasické evropské opery ji odlišuje zejména důraz na tanec, který může připomínat akrobacii bojových umění. Postavy mají výrazný kostým a nalíčenou masku, zpívají ve verších, přičemž zpěv místy přechází až do fistule. Takto zpracované opery vypráví obvykle staré čínské příběhy,“ přiblížil za organizátory projektu Petr Mrhálek, výkonný viceprezident Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, která akci připravila spolu s městem Plzeň, Plzeňským krajem a společností Plzeň 2015. Akce se uskuteční pod záštitou paní MA Keqing, velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice.

Do Plzně přijede soubor čínské opery vůbec poprvé, předtím vystupoval pouze jednou v roce 2012 v pražském Národním divadle. V Novém divadle zazní Legenda o Bílém hadovi. Tento tradiční příběh je považován za jednu ze čtyř největších čínských lidových pověstí. Vypráví o síle lásky a rodinné sounáležitosti, které překonají všechny nástrahy ze strany závistivých a nepřejících.

Vstupenky na čínskou operu je možné zakoupit na www.plzenskavstupenka.cz, v prodeji jsou za 190 a 290 korun, abonenti Divadla J. K. Tyla, studenti a senioři mají 50procentní slevu.

Součástí doprovodného programu projektu Čína dnes 2015 je také výstava snímků čínských fotografů ve foyer Nového divadla, výstava děl čínských komiksových kreslířů a projekce originálních čínských animovaných filmů v kulturním domě Peklo. Vstup na tyto akce je zdarma.

Zveřejněno: 18. 6. 2015, Pecuch Martin