Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Plzni je zřízena potravinová banka

V Plzni je zřízena potravinová banka

Zdroj foto: facebookový účet potravinové banky Plzeň

Město Plzeň se letos připojilo k místům, kde funguje potravinová banka. Založilo ji deset subjektů působících v Plzeňském kraji v sociální oblasti a jejím cílem je shromažďovat, skladovat a přidělovat potraviny lidem, kteří se ocitli ve složité sociální situaci a takovou pomoc potřebují. Centrální sklad vznikl na Borech a pomoci naplnit jej mohou sami lidé, když 22. listopadu, v den Národní potravinové sbírky, nakoupí potraviny a hned je darují.

Potravinová banka neposkytuje dary přímo, ale předává je prostřednictvím organizací, které se problematice chudoby věnují, mají zmapovaný terén a ze zkušenosti vědí, kdo konkrétně pomoc potřebuje. Sortiment potravin shromažďovaný bankou tvoří ovoce, zelenina, mléko, trvanlivé, mražené a chlazené výrobky, masné produkty, zboží stažené z regálů před vypršením trvanlivosti, výrobky neprodejné, ale zdravotně nezávadné.

Plzeňská potravinová banka patří do sítě potravinových bank v České republice a je členem České federace potravinových bank. Na národní úrovni je předjednána spolupráce se společností Makro, jedná se například s řetězcem Globus a čeká se na doporučení Ministerstva financí prodejcům, aby nemuseli v takovém případě platit DPH.

Projekt získal podporu plzeňské městské správy, která na roční provoz skladu a náklady s ním spojené uvolnila 84 tisíc korun. V Plzeňském kraji takzvaná potravinová pomoc funguje už několik let. V tomto případě se potraviny nakupují pro potřebné za peníze z krajské a městské správy. Celkem to ročně dělá 700 tisíc korun. Počet lidí, kteří pomoc potřebují, neustále roste. Na přelomu roku 2013/2014 se zvedl o deset procent.

Zveřejněno: 3. 10. 2014, Pecuch Martin