Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V plzeňské zoo se narodilo třetí mládě lamy…

V plzeňské zoo se narodilo třetí mládě lamy vikuni

Lama vikuňa v plzeňské zoo

Foto: Jaroslav Vogeltanz

Po dvou samičkách se letos v létě narodil v plzeňské zoologické zahradě první sameček nejvzácnějšího druhu lamy vikuni. Kvůli náročnějšímu chovu nepatří v zoo k častým zvířatům. V Plzni obývají výběh, který představuje jihoamerickou pampu, dvě samice a samec. Společnost jim dělají pštrosi nandu a kapybary.

Vikuňa je vysoká necelý metr a váží 45 až 55 kilogramů. Na krátkou vzdálenost umí vyvinout rychlost až šedesát kilometrů v hodině. Živí se travinami, bylinami a některými sukulenty a dožívá se zhruba dvaceti let. Evropské zoologické zahrady zavedly pro tento druh záchranný program.V České republice se tyto drobnější lamy chovají už od roku 1998, vidět je lidé mohou v sedmi zahradách.

Zveřejněno: 11. 9. 2013, Mařanová Helena