Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V plzeňské zoo se narodilo mládě lva…

V plzeňské zoo se narodilo mládě lva berberského

Mládě lva berberského

Foto: Zoo Plzeň

V plzeňské zoologické a botanické zahradě se po 42 letech narodilo mládě lva berberského, samička přišla na svět 12. září. Dvouletá lvice Tamika i mládě momentálně potřebují maximální klid, proto zahrada pro návštěvníky uzavřela pavilon Noční svět Afriky.

Zpočátku se odchov nového mláděte jevil jako bezproblémový, v následujících dnech po porodu ošetřovatelé zjistili, že je mládě slabé, proto začali lvici s chovem pomáhat. V pravidelných intervalech mládě krmí a opět vrací matce, která se o lvíče vzorně stará. „Dbáme především na to, aby se mládě co nejvíce socializovalo,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Pavilon Noční svět Afriky zahrada zpřístupní okamžitě, jakmile to bude možné. „Zatím prosíme návštěvníky o klid, toleranci a trpělivost vzhledem k okolnostem chovu i fakt, že matka je mladá a prvorodička. Jakékoliv změny a vyrušení by mohly způsobit další komplikace,“ dodal Martin Vobruba.

Zoologická a botanická zahrada města Plzně úspěšně odchovala lvy v letech 1971 a 1974. Šlo o lvy pustinné nepatřící ke konkrétnímu určenému poddruhu, odchovány byly samičky Luisa, Lotka a lev Sultán. Od lvic berberských Lekyshy ani Zuoiny se v letech 2002 až 2015 nepodařilo mláďata odchovat. Lev berberský přežil své vymření díky marockému králi a od 70. let 20. století je chován v několika zoologických zahradách. V České republice se mu daří v olomoucké zoo, odkud pochází plzeňský chovný samec Mates. Lvice Tamika je jednou ze dvou sester z Hannoveru, které přicestovaly v září 2015.

Text: Eva Kriegerová

Zveřejněno: 13. 10. 2016, Pecuch Martin