V Novém divadle cvičily složky Integrovaného záchranného systému
Foto: Policie ČR
Celkem pět cisteren, dva vozy s výškovou technikou a speciální vysokotlaké zařízení Cobra ze stanic Košutka, Střed a hasičské zbrojnice ze Skvrňan zasahovaly dnes v rámci cvičení složek plzeňského Integrovaného záchranného systému (IZS) v budově Nového divadla. „Po dopoledním programu pro žáky základních a středních škol ´vybuchla´ divadelní pyrotechnika. V důsledku toho začaly hořet kulisy a hořící fragmenty poranily účinkující v předních řadách hlediště,“ popsala průběh situace Pavla Jakoubková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje (HZS PK).
Ještě před příjezdem složek IZS začala pověřeným personálem divadla řízená evakuace diváků a zaměstnanců. Evakuovaní se shromáždili na parkovišti před kulturním domem Peklo.
„Hasiči z budovy zachránili 30 zraněných osob včetně jedné imobilní. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS PK) je ošetřila a odvezla do nemocnice. Převážně se jednalo o popáleniny a nadýchání zplodinami hoření. Zasahující hasiči v době zásahu používali dýchací techniku a všechny ochranné prostředky, tedy zásahovou přilbu, rukavice, obuv, oblek a další nezbytně nutné věci pro pohyb v horkých plynech,“ sdělila Jakoubková.
Celkem bylo evakuováno 400 studentů včetně pedagogů a příslušníků HZS PK, kteří simulovali zraněné diváky a personál divadla.
„Policisté na místě řešili situaci v dopravě spojenou s uzavírkou a odklonem dopravy a zajišťovali bezpečnost silničního provozu. Na místě mimořádné události pak realizovali prvotní úkony, pořizovali fotodokumentaci a identifikovali zraněné osoby,“ uvedla Jana Tomková, tisková mluvčí krajského policejního ředitelství.
V modelové situaci si tak mohli policisté po praktické stránce ověřit dosud získané zkušenosti. Zejména pak ve vztahu k předávání informací v krizových případech, jako je komunikace s velitelem zásahu, ostatními zasahujícími nebo zúčastněnými, k prověření evakuačních postupů a dalších organizačních náležitostí obdobných zásahů, s kterými se mohou v rámci běžného výkonu služby setkat. Na Magistrátu města Plzně byl svolán krizový štáb.
Hlavními úkoly cvičení bylo procvičení taktických postupů a spolupráce jednotlivých složek IZS při zásahu ve vnitřních prostorách Nového divadla, ověření zpracované dokumentace, zdolávání požáru, nácvik provedení průzkumu a zásahu, nácvik evakuačních postupů při požáru během představení se zaměstnanci divadla. Cvičení prověřilo organizaci evakuovaných osob a identifikaci zraněných, jejich ošetření a transport. Rovněž ověřilo trauma plán Fakultní nemocnice Plzeň a ZZS PK.
Cvičení se přímo zúčastnilo celkem 153 osob.
Zdroj informací: HZS PK