Úvod O městě Aktuality Aktuality z města V Lobzích se vzpomínalo na popravené v době…

V Lobzích se vzpomínalo na popravené v době druhého stanného práva

V Lobzích se vzpomínalo na popravené v době druhého stanného práva

Foto: Z. Kubalová

Památku dvanácti lidí popravených v době druhého stanného práva uctili společně s primátorem Martinem Baxou a starostou čtvrtého městského obvodu Michalem Chalupným v sobotu 15. června zástupci Konfederace politických vězňů, Vojenského sdružení rehabilitovaných a oblastního sdružení Bojovníků za svobodu na bývalém popravišti v Lobzích.

Kromě rodiny Stehlíkových, která poskytla první úkryt parašutistům Gabčíkovi a Kubišovi ze skupiny Anthropoid, zde byli zastřeleni v době od 28. května do 15. června Alois Vágner a Josef Pašek z Krašovic za ukrývání střelné zbraně, Rudolf Šváb za schvalování atentátu na Heydricha. Za totéž provinění a navíc za poslech zahraničního rozhlasu zde byli popraveni i Václav Cafourek a jeho osmnáctiletá neteř Blažena Fenclová, oba z Třemošné. Jejich popravě dokonce přihlíželo z povzdálí několik zvědavců.

Další popravy byly přeloženy na skrytější místo, do pískovcového lomu ve Vejprnicích. Tady bylo v době od 21. do 30. června 1942 popraveno minimálně 18 osob.

Autorkou plastiky, která na bývalém popravišti v Lobzích připomíná děsivé události v době druhého stanného práva, je plzeňská sochařka Marie Uchytilová.

V Lobzích se vzpomínalo na popravené v době druhého stanného práva

Zveřejněno: 15. 6. 2013, Pecuch Martin